Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

PAZARCILAR SÖZÜNÜ TUTACAK MI?

PAZARCILAR SÖZÜNÜ TUTACAK MI?

Pandemi nedeniyle Efeler’de kapalı olan Salı Pazarı, uzun bir aradan sonra bugün açılıyor.  Pazarcılar, yaklaşık iki buçuk aydır pandemi nedeniyle Salı pazarında tezgah açmıyordu. Pazarcı esnafı, İl Hıfzıssıhha Kurulunun belirlediği alanlarda sosyal mesafe kuralına uyarak tezgah açıyordu. Pazarcılar, ilk günlerde haftanın beş günü şehrin farklı mahallelerinde kurulan pazarlarda değişmeli olarak tezgah açıyordu. Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar tedirgin olduğu için semt pazarlarında alışveriş yapmaktan tedirginlik yaşarken genelde marketten alışverişini yaptı. Koronavirüs süreci pazarcıları zarara uğratırken marketlerin satışlarını yükseltti.
Ramazan Bayramından sonra başlatılan kontrollü normalleşme süreciyle birlikte Efeler’deki pazarcılar kent merkezine kurulan Salı Pazarını tekrar açmak için önce pazarda tezgah açmadı daha sonra da seslerini duyurmak için basın açıklaması yapıp yetkililere ulaştı. Önce Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, daha sonra Efeler Kaymakamı Cemal Şahin pazarcıların sorunlarını ve taleplerini dinledi. 
Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, pazarcıları toplayıp Salı Pazarını açacağını ama bazı şartlarının olduğunu söyledi. Pazarcılara Atay, bir hafta tek, bir hafta çift rakamlı pazarcıların Salı pazarında tezgah açacağını, her tezgah arasına 3 metre mesafe koyulacağını herkesin maskelerini takıp satışlarını yapacağı yönünde teklifini sundu. Pazarcılar da Atay’ın teklifini kabul ettiler. Şimdiden pazarcıların verdiği sözü tutup tutmayacağını merak etmeye başladık. Bugün Pazar açılınca esnafın kurallara uyup uymadığını bizzat gidip yerinde herkesin görme fırsatı olacak.  Pazarda pandemi kurallarına uyulmadığında en ağır cezai işlem uygulanarak insanların canının tehlikeye atmaya çalışanlarının önüne geçilebilir. Yoksa her gün haberlerde duyduğumuz toplu olaylarda gerçekleşen virüs artışları Aydın’da patlama yapar.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR