Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

 Tokalaşmak dışında tüm tedbirleri aldık

 Tokalaşmak dışında tüm tedbirleri aldık

Son zamanlarda insanlarımızdaki rahatlama kimsenin gözünden kaçmamıştır. Gittiğim, bulunduğum yerlerde benim kaçmıyor çünkü. Ülkemizde yaklaşık beş aydır onlarca insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını bitmiş gibi bir hal sezinliyorum insanlarda. Sokaklarda yasal zorunluluktan dolayı maske önlemi alınıyor ancak evlerde ve ofislerde insanlar tokalaşmaya başladı bile. 
Önlem almanın ne demek olduğunu sanırım unutmaya başladık. 

Sosyalleşmek için gittiğimiz yerlerde insanların çok rahat davranması kelebek etkisi yaratıyor. Toplum birbirinden bu şekilde etkileniyor dolayısıyla bitti sandığımız salgın yine patlak veriyor. İnsanlara öncelikle temastan olabildiğince kaçınmamız gerektiğini tekrar hatırlatmanız gerek. Bunu bir refleks haline getirip salgın bitene kadar bu şekilde yaşamamız gerekiyor. Kendimiz için değil sevdiklerimiz için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Öncelikle kendimize sonrasında ise sevdiklerimize karşı sorumluluğumuz olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. 


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca aylardır dikkatli davranmamız gerektiğini her yerden dile getiriyor. Durumun ciddiyetinin kavranması için aynı ölçüde olağanüstü bir şey olması gerekmiyor. Kendi önlemimizi kendimizin alması gerektiğini öncelikle kavramamız gerek. Biri size tokalaşmak için elini uzattığında ona aylardır içinde bulunduğumuz süreci hatırlatın. Darılmaca gücenmece olacaksa da olsun. Unutmayalım ki kimsenin gücenip darılması sizin sağlığınızdan daha değerli değil. Çünkü birey sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR