Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yarın pişman olmamak için bugün sıkılın

Yarın pişman olmamak için bugün sıkılın

Koronovirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde 65 yaş ve üstü vatandaşların evden çıkması yasaklanırken okullara da uzunca bir süre ara verildi. Devlet yetkililerimiz gerekmediği sürece yaş sınırlaması olmaksızın vatandaşların evden çıkmaması konusunda uyarılarına devam ediyor. Bir Türk vatandaşı olarak ben de işiniz olmadığı takdirde sokağa lütfen çıkmayın. Virüs size bulaşmış olabilir. Taşıyıcı olabilirsiniz. Ya da virüs size bulaşmamıştır ama dışardan temas ettiğiniz bir kişiden virüsü kapmış olabilirsiniz. Yani her türlü virüs taşıyıcısı olabilirsiniz. Sevdikleriniz için evden çıkmamaya özen gösterin. Böyle zorlu bir süreçte sevdiğiniz bir kişiyi kaybetme acısını yaşamamak için lütfen uyarıları dikkate alın.  

 Evet anlıyorum. Bütün gün evde kalmak can sıkıcı ama sevdiğiniz kaybetmek kadar can sıkıcı olamaz. Evde kaldığınız zamanları eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu sizin elinizde. Evde kalıyorum diye bütün gün koltuklarda uzanmayın. Bu gününüzü daha sıkıcı hale getirir. Kendinize yapabileceğiniz etkinlikler bulun. 

Kendinize etkinlikler bulun derken ben de size birkaç öneride bulunmak isterim. Örneğin evde yapabileceğiniz spor türlerini araştırın. İnternet üzerinden bir hoca eşliğinde de bunu yapabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de zamanınızı da kendinize faydalı olacak şekilde geçirmiş olabilirsiniz. Kendinize film saatleri ayarlayın. Size kendimin de bayıla bayıla izlediği birkaç öneri de bulunayım. İyi ki izledim diyeceğiniz filmler olarak  Esaretin Bedeli. Stephen King’in senaryolarından biri olan "Esaretin Bedeli”ni  izlerken keyif alacağınızı düşünüyorum. Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı Forest Gump sıcak bir o kadar da ilginç bir yaşam öyküsü filmini tavsiye ederim.  2002 yapımlı olan Piyanist filminin yönetmenliğini Roman Polanski yaptı. İzlerken göz yaşlarınızı tutamayacağınızı düşünüyorum. Kadınları ilgilendiren bir film düşüyorsanız ve içinizde feminist bir ruh var ise Soraya'yı Taşlamak filmi izlemenizi tavsiye ederim. İran kökenli Amerikalı sinemacı Cyrus Nowrasteh yönetmenliğini yaptığı film zina yapmakla suçlanan masum bir kadının hayat hikayesini anlatıyor. 
Eğer çocuklarınız var ise onlarla farklı aktivitelerle hem onların hem de kendi zamanınızı kaliteli hale getirebilirsiniz. Puzzle alıp beraber bu etkinliği yapabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınıza da zaman ayırmış olursunuz. Onlara ait oyuncaklarla onlar gibi sizler de eğlenebilirsiniz. Kitap saatleri oluşturun. Hem kendiniz hem çocuklarınız için yararlı bir etkinlik yapmış olursunuz. 

Bunları ne kadar süre yapabiliriz diyorsunuzdur ama unutmayın hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin canından kıymetli değil. Yarın pişman olmamak için bugün biraz sıkılın ve lütfen evde kalın, evde sağlık var. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR