LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

YENİ MODEL DE ESKİDİ  

YENİ MODEL DE ESKİDİ  

Geçtiğimiz günlerde dövizin en hararetli günlerinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir açıklama ile yerinden oynayan taşlar yeniden yerine yerleşmişti. Her ne kadar kimsenin beklemediği bir hamle olsa da dövizdeki ani düşüş piyasaların rotasını bir anda değiştirmişti.
Muhalefetin eleştirisine baktığımızda (Sn. Babacan hariç) “benim babam senin babanı döver” seviyesinden ileride bir söyleme rastlamadım. Söyledim gitti tarzı bir yaklaşımdan öteye geçmedi doğrusu. Hazırlıksız yakalandıklarından sanırım.
Neyse, konumuz muhalefet değil.
Asgari ücret zammının rekor bir oranda açıklanması üstelik tüm mali yükün işverene yüklenmemesinin ardından yine iyimser bir tablo oluşmuştu. Bunları yazılarımda da ifade etmiştim hatırlarsanız. Artan miktarın bir kısmı için devletin elini taşın altına koyması asgari ücretlinin satın alma gücünü artırmıştı.
Bu beklenmedik hamle karşısında da muhalefet “elim sende” minvalinde çocukça açıklamalar yapmıştı ya neyse.. Konumuz muhalefet değil!
Döviz düştü, asgari ücret zamlandı, enflasyon da birkaç ay yerinde sayarsa güzel bir fırsat yakalamış oluruz demeye kalmadan ne olduysa rota yeniden ilk noktaya çevrildi. Zam üstüne zam, üstüne bir daha ve bir daha derken piyasanın tüm iyimserliği kızgın sobanın üzerine konulan kartopu gibi eriyiverdi..
Hem de açıklanan oranlar alışkın olduğumuz miktarlar da olmadı. Yeniden değerleme oranına yüzde 36, elektriğe yüzde 52-130 arasında, doğalgaza konutta yüzde 25, sanayide yüzde 50 zam geldi.
Motorin, benzin son bir ayda yüzde 40 dolaylarında zamlandı. Son bir yıllık zam oranı yüzde 80’in üzerine çıktı..
Bunlara endeksli zamlar say say bitmez..
Köprü ücretleri, otoyol ücretleri, araç muayeneleri, ulaşım, dağıtım, telekomünikasyon… Aklınıza geleni ekleyin. Hepsine de hatırı sayılır oranlarda zam yapıldı.
Demeye dilim varmıyor ya yine de söyleyeyim, asgari ücretin zam kısmı cebimize girmeden eridi gitti, eski hali kadar bile kalmadı şimdiden.
Tabi bu arada zabıtalar elinde değnek (temsili) çarşı/pazar fırsatçı aramaya, fiyatları düşürmeyen fırsatçı(!) esnafı yakalayıp cezasını kesmeye koyuldu. Bırakın düşürmeyi, yükseltmeyeni bulursanız madalya takın!
Biz kısa sürede tahminimizden daha çok fakirleşeceğiz, iddia edildiği gibi ülke çok iyiye gidecek olursa da biz yol parasını karşılayıp gelemeyeceğiz sanırım. Dermanımız yetmeyecek..
Sağlıkla kalın, hoşça kalın.

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR