Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Annelik içgüdüseldir

Annelik içgüdüseldir

Aranızda Efeler Baltaköy mahallesinde zeytinlik alanda çukura düşen minik köpeğin kurtarılma anlarına şahitlik edeniniz olmuştur. Efeler’de kuyuya düşen minik köpeği kurtarmak için ekipler seferber oldu. Minik köpek büyük çabalar sonucunda sağ salim düştüğü kuyudan yara almadan kurtarıldı. 

Orada hepimizi duygulandıran bir görüntüye her beraber şahitlik ettik. Yavru köpeğin annesi Pakize yavrusunun kurtarılma çalışmaları esnasında bir an olsun kuyunun başından ayrılmayarak bebeğinin kurtarılmasını bekledi. Son zamanlarda aile ve çocuklara yönelik sosyal medyada ya da haber kanallarında çok kötü haberlere şahitlik ediyoruz. Bu haberler daha önce de vardı ancak son zamanlarda daha da artarak endişe verici boyutlara ulaştı. Özellikle annelerin aile içi olumsuzlukları bastırması hasır altı yaptığı bir zamanda buna şahit olmak da ayrı bir anlama sahip. Bir köpek sonuçta ne anlar annelikten diyerek düşünüp güzelim Pakize’yi annelik vasfından ayırmak büyük haksızlık. 

Annelik demek her hangi bir bilinçten çok daha fazlasıdır. Tamamen içgüdüseldir ve bu his söz konusu olduğunda insan ve hayvan olmaksızın her annenin yavrusu için yapamayacağı fedakarlık olmadığı bir kez daha kendini kanıtlamış oldu. Pakize’nin endişeli bir şekilde yavrusunun kurtarılmasını izlemesi ve yalvaran gözlerle bakması anneliğin ne kadar kutsal bir his olduğunu bir kez daha hepimize gösterdi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR