Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Bitki yetiştirelim

Bitki yetiştirelim

Hepimizin çocukluğunda anneleri anneanneleri ya da babaanneleri evlerin pencerelerine, bahçelere ektiği çiçeklere aşina olduğu malum. Eskiden annelerimiz yemeklerde kullanmak için tenekeden saksılara nane, biber, fesleğen gibi bitkiler ekerdi. Pencere pervazlarına konulan çiçek saksıları bütün yaz cıvıl cıvıl evleri süsler, kış gelince bir daha ki bahara hazırlanmak üzere derin uykulara dalardı. Annelerimizin ve diğer aile büyüklerimizin ektiği çiçekleri düşünmek o zamanları hatırlamak bile insana tatlı bir huzur veriyor. 

Evde bitki yetiştirmek bana bu duyguları hatırlatıyor. Eskiye duyulan özlemin yanında verdiği huzuru seviyorum. Evde bitki yetiştirmek beni nostaljik bir yolculuğa çıkarır her defasında. Evde bitki yetiştirmek sadece benim üzerimde olumlu bir etki bırakmıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor ki evde bitki yetiştirmek insanı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak rahatlatıyor. 

Bitkileri güzellik yaratmak ve süs olarak kullanmanın yanında, fiziksel ve duygusal olarak iyileşme anlamında bitkilerin yararı tahmin ettiğimizden daha fazla. Evde bitki yetiştirmenin birkaç yararını sayacak olursak; İlk ve en önemli yararı havayı temizlemeleridir. Günümüz koşullarında hava kirliliği üst düzeylere ulaşırken, özellikle kapalı mekanlarda hava kalitesini artırmak için bitkilerin büyük bir faydası vardır. İkinci bir özellik ise insanları mutlu etmeleridir. Yapılan araştırmalarda bitkilerin kişiyi mutlu ettiği ve bitkilerin ruh halini etkilediğini savunan çok sayıda kişi olduğu ortaya konmuştur. 

Hassas bir kişiyseniz ve yaşayan şeylerin pozitif ve negatif enerjiyi verdiğini düşünüyorsanız evinizde, menekşe bitkisini bulundurarak çatışma ve çelişki varsa huzuru korumaya ve stresi azaltabilirsiniz. Zihinsel sağlığı korur. Bir veya birkaç bitki bakımı zihnini temizler, sevgiye ve şefkate ilham verir ve en önemlisi de stres ve anksiyeteye karşı faydalı olur. İlginç bir özellikleri de ses seviyesini azaltmalarıdır. Havayı temizlemenin yanında bitkiler de ses yalıtım malzemesi olarak çalışabilme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle yeşil sarmaşıklarla kaplı binalar görürsünüz. Hem binanın dışarıdan güzel görünmesini sağlar hem de aynı zamanda trafik seslerini de dışarıda tutmaya yardımcı olur. 

En başta da ifade ettiğim üzere bitkiler bulundukları ortama pozitif enerji vererek bizi rahatlatırlar. Günümüz koşullarında yaşam telaşesinde sığınabileceğimiz terapi niteliğinde bir aktivite olan bitki beslemeyi herkese tavsiye ederim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR