Koronavirüs pandemisi futbolu ciddi anlamda etkiledi. Bugünlerde gündemimizde amatör futbolun oynanıp oynanmayacağı konusu yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir şeyler yazmış ve yaşanan durumun her açıdan zorlu bir süreç olduğuna değinmiştim. Futbolun sadece eğlence olmadığı ve insanların buradan ekmek parasını kazanmaya çalıştığını dile getirmiştim. Sürecin bir başka boyutuna da bugün değinmek istiyorum. Malum süreçte alt yapıların yaşadıkları.

Futbol ailesinin tüm kesimleri kadar alt yapılar da büyük ölçüde etkilendi. A takımlara göre bir çok kulüpte çok fazla önemsenmeyen alt yapıları göz ardı etmemek gerekiyor. Bazı kulüplerin çok büyük önem verdiği hatta verimli olabilmesi adına yatırım yaptığı alt yapılar bazı takımlar için bir şey ifade etmeyebiliyor. Ama oralarda küçük yaşlarda top koşturan çocukların, heyecan yaşayan minik yeteneklerin hevesini kırmamak gerekiyor.

Evet pandemi sürecindeyiz ve sağlık olmazsa olmazımız. Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu’ndan gelen talimatlara göre hareket edilecek. Resmi müsabakalar için talimatlar önemli. Ancak antrenmanlar için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği pandemi kurallarına dikkat edilmeli. Tüm önlemleri alarak yapılacak antrenmanların önünde her hangi bir engel yok. Özellikle bireysel antrenmanların mutlaka sürdürülmesi gerekiyor. Çünkü fiziki açıdan aylarca spordan uzak kalan çocukların bir anda yoğun bir spor programı içine girmesi sağlık açısından çok iyi olmayabilir.

Burada ailelere de büyük iş düşüyor. Sosyal mesafe, hijyen ve maske gibi kritik öneme sahip önlemler alındıktan sonra çocuklarının sağlıklı bir şekilde spor yapmasını sağlayabilirler. Bu sayede evlerinde kalan çocukların sosyalleşmesine de katkı verilebilir ama mutlaka Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uyulmalı. Sağlıktan önemli hiçbir şeyin olmadığını göz ardı etmeyelim.