Bir ebeveynin çocuğu ile kurduğu bağ çocuğun hayatında, kişiliğinde ve geleceğinde büyük etkiye sahiptir. Çocuğunuzun uzlaşmacı ya da karşı koyan, özgüvenli ya da kendine güveni olmayan bir çocuk olup olmayacağını belirler. Ebeveynlerin çocukları ile kurdukları sevgi, şefkat ve yol gösterici bağ, ileride çocuğun bir yetişkin olarak hayatındaki birçok alanda göstereceği başarıyı doğrudan etkiler. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmek zaman ve emek ister. Anne ve baba olmak zor bir görev olsa da çocuğunuzla kuracağınız güçlü ve yakın bağlar ileride oluşabilecek daha zor durumların önüne geçmenize yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuzla kuracağınız sağlıklı bağ ve iletişim anne-babalığı daha kolay bir hale getirir. Çocuk ebeveynleri ile kuracağı bu güçlü bağ sayesinde daha söz dinler, uzlaşmacı ve yardımcı bir bireye dönüşür.
ONLARI SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN
Çocuklarınız onları sevdiğinizi bilirler fakat bunu sizden de duymak isterler. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun onlara sevildiklerini mutlaka söyleyin. Sadece iyi günlerde değil, tartışmaların yaşandığı günlerde de onu sevdiğinizi söylemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede çocuk yaptığı yanlış davranışa rağmen kayıtsız şartsız onu sevdiğinizden emin olur. Sevildiğini hisseden çocuk yanlış davranışlarını düzeltmek konusunda daha kararlı ve motive olur.
ONUNLA OYNAYIN
Çocuklarınızla geçireceğiniz zaman onlara kendilerini değerli hissettirir. Sizin gözünüzde önemli bir yere sahip olduklarını ve bir birey olduklarını hissettirir. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun onunla oynayacağınız oyun çocuğa hayat ile ilgili öğretebileceğiniz birçok dersi içerir. Oyunlar sayesinde adil olmak, kaybetmeye tahammül edebilmek, sıra beklemek, sabır, kurallara uymak, kazananı tebrik etmek gibi birden fazla değerli dersi çocuğunuza verme şansını kazanırsınız. Çocuğunuzla oyun oynamak ayrıca onun gözünde sizi daha pozitif, eğlenceli ve güvenilir bir konuma sokar.
YATMADAN ÖNCE ZAMAN GEÇİRİN
Uyku zamanı çocuklarda genellikle stres ve endişeye sebep olur. Anne ve babadan ayrılmak istemeyen ya da türlü sebeplerle yalnız yatmaktan korkan çocuk genellikle yatma zamanında mutsuz ve agresif olur. Çocuğunuz ile beraber yatmadan önce her gece yapacağınız bazı etkinlikler hem aranızdaki bağı güçlendirir hem de uyku zamanını daha eğlenceli ve huzurlu bir sürece dönüştürür. Yatmadan önce çocuğunuza kitap okumak hem onun hayal gücünü geliştirir hem de aynı zamanda birlikte vakit geçirmiş olursunuz. Yaşı kaç olursa olsun çocuğunuza yatmadan önce iyi geceler demek ona kendini sevilmiş ve değerli hissettirir.
SİZE YARDIM ETMESİNE İZİN VERİN
Anne ve babaların çocuklarına evde verecekleri sorumluluklar ve işler onlara ileride sorumluluk sahibi birer birey olmalarına yardım eder. Bir işi tamamlamanın verdiği mutluluk ve doyum çocuğa değerli ve önemli bir birey olduğunu hissettirir. Ona bazı konularda fikrini sormak da aynı etkiyi yapar. Fikri sorulan, evde sorumluluklar verilen çocuğun kendine olan güveni artar ve sizin gözünüzdeki değeri konusunda emin olmasını sağlar.
AKŞAM YEMEKLERİNİ BERABER YİYİN
Akşam yemeklerini beraber yemek ailenin yoğun bir günün sonunda bir araya gelmesinde ve güçlü bağlar geliştirmesinde önemli bir role sahiptir. Bu sayede aile bireyleri birbirleri ile konuşma, günlerinin nasıl geçtiği konusunda bilgi alma ve genel anlamda yakınlaşma şansını elde ederler. Beraber yapılan bu aktivite çocuğun gözünde aile kavramını daha huzurlu ve sıcak bir şekilde algılamasına yardım ederken ebeveynlerine duyduğu sevgi ve güveni pekiştirir.