Son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız güneş alerjisi şikayeti gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Güneş ışınlarına maruz kalındığında cilt yüzeyinde şişlik, kızarıklık ve döküntü şeklinde ortaya çıkan bu belirtilerin güneşe karşı aşırı hassas ciltlerin verdiği reaksiyondur.

***

Kişiden kişiye değişen belirtiler bazı vakalarda mide bulantısı, düşük tansiyon ve baş ağrısı şeklinde de görülebilmektedir.

***
Güneş alerjisine karşı yapılacaklardan biri güneşten olabildiğince kaçınmaktır. Birçok kişi, ilkbahar veya yaz aylarında uzun süre ile güneş ışığına maruz kaldığında güneş alerjisi belirtileri gösterir.

***

Bu durum ile karşı karşıya kalınmamak için güneşte kalınan süreyi kısaltmak gerekir. Bunun yanı sıra güneş gözlüğü takmak ve koruyucu giysiler giymek de güneşe karşı cildinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

***
Bir diğer önemli husus tabi ki güneş kremi sürmek. SPF düzeyi en az 30 faktör olan güneş kremi kullanmak cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyacaktır.

***

Son olarak bir ilaç veya bazı bitkilere temas etmek gibi bazı dış etkenlerin cilt reaksiyonuna neden olabilmektedir. Bunlardan da olabildiğince kaçınmaya bakın.

***

DİĞER YAZILARI