Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

  Güz sıcaklarına dikkat

  Güz sıcaklarına dikkat

Eylül ayına girdiğimiz günlerden itibaren akşam saatlerinde hafif esinti bizlere sonbahara hazırlandığımızın haberini yavaş yavaş vermeye başladı. Ancak gün içinde maruz kaldığımız sıcaklar sonbahara biraz daha zaman var dedirtiyor.

Özellikle son birkaç gündür aşırı sıcaklar kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaz mevsimi giderken son yükselişlerini yaşamak istiyor sanırım. Gün ortasında 40 derecenin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için tehlike saçıyor. 

Güneş veya sıcak çarpması gibi durumlar acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Kişinin ateşi 39 derecenin üzerinde seyreder, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

 Tabi böyle durumlarda acil müdahale yine hayat kurtarıyor. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda iyileşme şansı oldukça yüksek bu tür durumlarda. Bol bol su içmeli vücut ısısını dengede tutmaya özen göstermeliyiz.
Eylül ayının ilk yarısını olabildiğince kendimizi korumaya odaklanalım. İkinci yarısından sonra ise sonbahar iyiden iyiye kendini göstermeye başlayacak ve bu şekilde sonbahara merhaba diyeceğiz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR