Uzaktan eğitim ile boş bir eğitim hayatımı geçiyor? Maalesef ki dünya çapında geçirdiğimiz küresel salgın birçok alanı etkiledi. Yaklaşık bir yıldır öğrenciler okullarından uzak. Eğitim hayatına gelişen teknolojinin sağladığı imkanlarla devam ediliyor. Sizce bu ne kadar yeterli mi?


Benim görüşüm yeterli değil hatta kimse için yeterli olmamalı. Yüz yüze eğitimin yerini tutmasa da, ona yakın seviyede öğrenim sağlamak bireylerin yani öğrencilerin kendi elinde. İlla ki kişinin öğrenci olması gerekmez. Bu normal yaşam sürecimizde de böyledir. Kendimize ne kattığımız, ne öğrendiğimiz tamamen bizimle alakalı.

Okuldaki eğitim hayatımız alışılagelmiş bir sistem. Uzaktan eğitim adı altında gördüğümüz eğitim sistemine mi evriliyoruz? Açık öğretimde okuyan kişiler yıllardır bu sistemde. Bu demek değildir ki tüm bölümler için uzaktan eğitim aynı. Belli başlı bölümlerin elbette ki bir okul ortamında yüz yüze verilmesi gerekir. Ancak salgın döneminden sonra bazı bölümler uzaktan eğitimle devam eder mi düşüncesi kafa karıştırmıyor değil. Peki ya sosyalleşme?

Şuan ki günümüz şartlarında pek çok öğrenci sosyalleşmeden geri kalıyor. İlkokula baktığımızda çocukların arkadaş edinme, çevreye alışma sağlanmıyor. Üniversitedeki eğitime baktığımızda, kampüs hayatından uzak öğrenciler dolu. Herhangi bir aktivite veya aileden uzak kalıp kendisine bir yaşam kurabilme durumu söz konusu değil. İleride bir birey olarak hayatına devam etmesi için bunlar gerekli diyebiliriz.

Bakıldığında aldığımız eğitim bu sistemlerden dolayı pekte fayda sağlamıyor, sağlamayacaktır. Her insan kendine yaşamının her noktasında bazı şeyleri katmalı. Uzaktan eğitim diye boşvermişlik yapmayalım. Her an öğrenmeye aç olalım.