Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

Dünyanın incir üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini üreten Aydın’daki üreticileri, hasat telaşı sarmış durumda. Aydın’da binlerce ailenin geçim kaynağı incirin ürün verebilmesi için yılın 12 ayı bakım yapılıyor. Ağustos ayının ortalarında üreticiler, büyük emek verdiği ağaçlardan önce taze incir toplayıp satıyor. Tabi şehir merkezinde yaşayan üreticiler, ailesini alıp bahçelere taşınıp hummalı bir şekilde kurutmalık incir işine girişiyorlar. Ağaçların altından kuru incirler toplanıp sergilerde ve seraların içinde kurutmaya bırakılıyor. Dağlarından yağ ovalarından bal akan Aydın’daki üreticiler, seralara ve sergilere kuruması için bırakmış oldukları ürünlerin birkaç gün arayla çalınması üzerine gece nöbeti tutmaya başladı. . Üreticiler, bahçelerindeki ürünler çalınmasın diye tel örgülerle tarlalarını çevirse de dur durak bilmeyen hırsızlar, telleri kesip sergilerdeki ürünleri çaldıkları gibi ağaçların altına düşen incirleri de toplayıp üreticiyi zora soktu. Kimi üreticiler tüfekle kimisi sopalarla hırsızları korkutmak ve ürünlerinin çalınmaması için gece gündüz nöbet tutmaya başladı. Ama her ne hikmetse hırsızlar, fırsatını buldukça incirleri çalmayı sürdürdü. Bazı üreticiler de artık  sesini duyurmak için ulusal ve yerel basına demeçler vererek yetkililere sesini duyurdu. Haberlerin ardından jandarma ekipleri, Germencik ilçesine bağlı Mursallı Mahallesine gidip üreticilerle görüşüp incelemelerde bulundu. 
Ama bir üreticiye ceza kesilmesine üzüldüm. Ameliyat olan babasıyla birlikte serada tüfekle nöbet tutan bir gence 700 lira ceza kesildiğini duydum. Gencin tüfekle nöbet tutarken ki fotoğrafları basına yansıdı. Bunun üzerine jandarma ekipleri, gencin evine gidip ailesine tüfeği ve ruhsatıyla birlikte karakola gelmesini söyledi hatta kendilerine 700 lira ceza da kesileceği bildirildi.  Evet genç babası yanında olmasına rağmen ruhsatlı tüfek her ne kadar babasına ait olsa da poz vermemesi gerekiyordu. Hırsızı yakalamak yerine, ürünü çalınan ve malını korumak isteyen üreticiye fatura kesmek ne kadar doğru bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Hırsızın hiç mi suçu  yok ?
Ülkenin ekonomisine büyük katkı sağlayan incir üreticilerinin başına bela olan bu hırsızlara karşı, jandarma ekiplerinin gereken önlemi almasını bekliyoruz. Üreticiye de ceza kesmek yerine uyarmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR