Biz insanlar iş hayatımız, aile ilişkilerimiz, ev ve hayat ile ilgili sorumluluklar derken çoğu kez hayatımızın en önemli parçalarından biri olan arkadaşlıklarımızı ihmal ederiz. Arkadaşlık, zaman içerisinde oluşan ve kalbimizde çok özel bir yere sahip olan sosyal bir ilişki türüdür. Arkadaşlar hayatımıza girmelerine ve orada kalmalarına izin verdiğimiz kan bağımız olmayan aile bireylerimizdir. Çünkü arkadaşlar özellikle yakın dostlar bize bir aile ferdinin yakınlığını hissettirebilirler. İlk arkadaşlıklardan tutun da tüm kısa ve uzun vadeli arkadaşlıklar hayatımıza renk ve anlam veren cevherlerdir. Ama ne yazık ki birçoğumuz arkadaşlarımızı ihmal eder, hayatın koşuşturmacasında arkadaşlarımızı listenin en sonlarına atarız.
Ünlü filozof Aristo “Arkadaş nedir? İki bedeni mesken tutmuş tek bir ruh.“ demiştir. Arkadaşlarımız bizim birer yansımamız, aynamızdır. Çocuklukta ve yetişkinlikte kendimize benzeyen ya da sahip olmak istediğimiz özelliklere sahip olan bireylerle arkadaşlık ederiz. Çoğu kez biri hakkında yargıya varmaya çalışırken o kişinin arkadaşlarını gözden geçirme ihtiyacı duyarız. Çünkü ‘bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ sözünden de anlaşıldığı gibi bir insanın arkadaş seçimleri bize o kişinin kendisi hakkında çok geçerli bilgiler verir. Bizler ayrıca kendimizi iyi hissettiren, bizi güldüren, eğlendiren, kendilerine güvenebildiğimiz ve zor zamanlarda yanımızda olan insanlara hayatımızda arkadaşlık tahtını layık görürüz.
ARKADAŞLAR İYİ GÜNDE SEVİNCİNİ KÖTÜ GÜNDE ACINI PAYLAŞIR
İyi arkadaşlar hayatımızın belkemiğidir. Mutluysak bizimle mutlu olurlar, sevincimizi paylaşırlar, hayatımızdaki güzel gelişmelerden en az bizim kadar kıvanç duyarlar. Eğer zorlu bir süreçten geçiyorsak, mutsuz ve karamsarsak bu sefer de bizi dinlemek, rahatlatmak ve söz konusu güç durumdan kurtarmak için yanımızda olurlar. Gerçek arkadaşlar iyi günde de kötü günde de gelirler ve yanımızda olurlar. Gerçek arkadaşların bahaneleri yoktur, yardımdan kaçınmazlar ya da sizi dibe çekmezler. Onlar açık sözlüdürler. Sizin daha iyi olmanız için hatalarınızı size tüm açıklığı ile uygun bir dille dile getirirler. Amaçları sizin hatalarınızı fark etmenizi sağlamaktır. Dürüst ve net olan arkadaşlar bize daha iyi olmamız için destek olurlar, içimizdeki potansiyeli yansıtmamıza yardım ederler.
ARKADAŞLARIN HAYATIMIZA OLUMLU ETKİLERİ
• Arkadaşlıklar bize aidiyet duyguları aşılar; hayattaki yerimiz ve önemimiz konusunda bizi temin ederler
• Mutluluğumuzu arttırıp stresimizi azaltırlar
• Özgüven ve özdeğer duygularımızı destekler ve beslerler
• Hayatta başımıza gelen hastalık, boşanma, iş kaybı, sevilen birinin kaybı gibi olumsuzluklar ve travmalarla baş etmemize yardımcı olurlar
• Kötü alışkanlık ve bağımlılıklarımızı fark etmemize ve onlardan kurtulmamıza yardımcı olurlar
Arkadaşlıklar genel anlamda da sağlığımızı olumlu yönde etkilerler. Yapılan bilimsel araştırmalarda depresyon, hipertansiyon ve obezite gibi vakalarda düşüşün güçlü arkadaşlık ilişkileri ile doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Yaşlı insanlar üzerinde yapılan araştırmalar ise güçlü arkadaşlık bağları olan yaşlı bireylerin yaşam sürelerinin yalnız olan yaşlı bireylere göre daha uzun olduğu ve bu bireylerin sağlıkla ilgili komplikasyonlarının daha seyrek olduğunu göstermektedir.