Pazartesi gününden itibaren tüm yurtta okullar açılacak ve 2022-2023 eğitim öğretim hayatı başlayacak. Çocuklar özledikleri arkadaş ve öğretmenlerine kavuşacak. Eğitimleri kaldıkları yerden devam eden çocuklar peki sadece okuldan mı eğitim almalı? Her şeyi okullardan ve öğretmenlerden mi beklemeyiz? Okuldan alacağı eğitim çocuk için yeterli olacak mı? Bunun gibi bir sürü soruyu sıralayabiliriz. Pekiş ya cevapları…

***

Bir çocuğun gelişimi için tüm yükü öğretmen ve okullara atmak yanlış bir davranış olur. Bir öğretmen bir çocuğun gelişimi için tek başlına yeterli değildir. En büyük sorumluluğu okullara ve öğretmenlere atıp aileler olarak beklentiye giremeyiz. Bir ebeveyn olarak okullardan ve öğretmenlerden daha fazla sorumluluk almak zorundayız. Eğitim anne karnından başlar.

***

Okul sürecine kadar çocuğa neleri aşıladığınız, gösterdiğiniz çok önemli. Okulda akıllanır uslanır mantığıyla öğretmenlere yük bindirme hakkınız yok. Eğer özel eğitime muhtaç bir çocuğunuz yok ise eğitimine ve neler aşıladığınıza dikkat etmek zorundasınız. Öz güvenli bir birey olması, girişken, sorunlar ile nasıl baş edilebileceğini bilen birer evlat yetiştirmek size bağlı.

***

Eğitim her dönem önemli. Yaşın bir önemi olmaksızın her yaşta eğitim verilebilir. Ama bunu geciktirmeden farkına varmak önemli olacaktır.

***

DİĞER YAZILARI