Çok yorulduğumuz bir günün akşamında ya da çok zorlu geçen gün ertesinde neler hissedersiniz? O anlara, o anlara sebep olanlara belki kızgınlık belki de öfke. Belkide kendimize vakit ayıramamanın ufak bir sıkıntısı. Bu pandemi zamanında sıkça hissettiğimiz duygular bunlar. Dışarı çıkamamak, ev, iş, güç iş yükü derken sıkça bunalıyoruz.
Böyle anlarda uyguladığım bir yöntemi sizinlede paylaşmak istedim. O da ‘şükretmek’. Çok zorlandığım o anlarda içimden şuan bir hastane odasında olabilirdin, sevdiklerinden kötü haber alabilirdin, çocuğundan, eşinden ayrı olabilirdin, sahip olduklarına sahip olamayabilirdin, nefes alamayabilirdin ama şuan bunların hiç birini yaşamıyorsun ve şu an yaşadığın her zorluk geçici ve elindeki nimetler çok değerli diyorum.
Çocuğum durmuyor ama çok şükür ki evimizdeyiz. İşlerim bitmiyor, yetişmiyor belki ama odamın kapısı, mutfağıma ve sıcacık çayıma açılıyor. Sağlığım yerinde
Bir deneyin!
Kriz anlarında,
Çok bunaldığınız ve nefes almak istediğiniz anlarda, dertlerinize değil de sahip olduğunuz, ufak gibi gözüken ama büyük güzelliklere şükredin.
İşte bunu yaptığınızda kalben şükrettiğinizde içinizde oluşan o ferahlık hissi pahabiçilemez. O omzunuza ağırlık yapan dertlerin bir anda hafiflediğini, daha kolay geçtiğini göreceksiniz.
Ve daha sonra gelen güzellikleri de hemen keşfedecek, yaşadığınız anlardan keyif alacaksınız. Düşünüp şükrettiğimiz her zorluğu yaşayan insanlar var. Bu süreçte, maddi ve manevi bir çok sıkıntı yaşayan insanlar var. Hepsine sabır ve bulundukları sıkıntılardan bir an önce kurtulup kuş gibi hafiflemelerini dilerim. İnanıyorum ki kötü anlarda dahi şükredecek bir şeyler bulabiliriz.
Unutmayın!
Şükrettikçe, hayatımızdaki güzelliklerin artacağı garantidir. Hepimize, şükredeceğimiz sebeplerin arttığı bir yaşam diliyorum.