İnfluencerlik nedir, nasıl ortaya çıktı? Bu influencerler kendilerince yeri geliyor doktor oluyor, yeri geliyor güzellik uzmanı oluyor. Bunlar nereden girdi hayatımıza?

Sosyal medyanın hayatımıza girip yaygınlaşmasıyla beraber influencer adı altındaki kişiler hayatımızın içine kadar girdiler. Takipçileriyle yediklerini, içtiklerini, giydiklerini, hayatlarını paylaşıyorlar. Markalar reklam yüzü olarak onları tercih ediyor. Hatta dizilerde bile onları görüyoruz. Influencer’lar büyük kitleler tarafından heyecanla takip edilmesinin yanında önerdikleri şeylerle de etki alanları oldukça geniş.

Kendisinin kullanmadığı ucuz ürünleri kullanıyormuş gibi pazarlayan bu kişiler birçok kişinin kabusu oluyor. Marka sahiplerinden yüklü miktarda para alıp milyonlarca kişinin takip ettiği hesaplarından ürünü çok sevmişçesine paylaşım yapan bu kişiler kendilerini doktor zannederek; şuranız ağrıyorsa bunu sürün, sivilce çıktıysa bu maskeyi yapın, ben bunu giydim sizde alın diyerek gerçekten kendi dünyalarını yaratıyorlar.

Hal böyle olunca bu influencerların gerçekten iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kim, nasıl ve ne şekilde denetler bilmiyorum ama bir şekilde denetlenmesi lazım. Büyük kitlelere hitap eden bu kişiler ne paylaşıyor bilinmesi lazım.

Sosyal medyayı artık küçük yaştaki çocuklar bile kullanıyor. Bu kişileri tanıyorlar. Bu kişilerin yaptıkları bir hareket, kullandıkları bir cümle o çocukları çok etkiliyor. Ebeveynler her ne kadar engel olmaya çalışsa da hayatımızın her yerinde olan teknoloji sayesinde ne yazık ki engel olma çabaları çok da başarılı olamıyor.

Sosyal medyadan bu tarz ürün reklamlarının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. Dermatolojik olarak da birçok insanın zarar gördüğünü de gördüm.

DİĞER YAZILARI