Neredeyse her gün Türkiye’de ve Aydın’da birçok vatandaş dolandırıcıların farklı yöntemleriyle tuzağına düşüyor. Farklı bir yöntemle beni de dolandırmaya çalıştılar ama sert kayaya çarptılar.

***
Şimdi dolandırıcı bireyleriyle aramda geçen yazışmaları size aktaracağım.

***

Geçtiğimiz gün e-posta adresime ‘Sarah’ isimli tanımadığım biri tarafından bir not geldi. Dikkatimi çeken notu okudum. Notta; adıma yakın biri isimle düzenlenmiş bir bankamatik kartı olduğu ve bir de bir bankada 250 bin doların makbuzunun olduğunu bu parayı bana ulaştırmak istedikleri yazıyordu.

***

Bende ‘tamam’ diyerek parayı nasıl alacağımı sordum. Verilen cevapta parayı alabilmem için 2 yol olduğu söylendi. Ya kartı almam için yurt dışında verecekleri adrese gidip elden alacaktım. Veya kargo ile benim Türkiye’deki adresime gönderilecekti. Benim yurt dışına gitme olasılığımın olmadığını ve bankamatik kartını kargo ile Türkiye’ye yollamalarını istedim. ‘Tamam’ diyerek önce adres sonra kargo için 203 doları verecekleri İBAN numarasına yatırmamı istediler.

***

Ben de artık dolandırıcı olduklarını bildiğim için ‘tamam’ dedim. Para yok ama siz bana yollayacağınız 250 bin doların içinden alın 203 doları diyerek zaten isim ve soy ismimi yanlış yazdıklarını ilettim. Bu cevap pek hoşlarına gitmedi ve kargo parasını ödemezsem kartı yollamayacaklarını iptal edecekleri söylediler.

***

İstedikleri olmayıncaya eposta adresimi engellediler. Hiç kimse durduğu yerde 250 bin doları bir başka ülkedeki tanımadığı birine fayda sağlamadan yollamaz. Eğer kabul etseydim 203 doları yani yaklaşık 3 bin 500 lira dolandırılacaktım.

***

Hedefleri bu şekilde seçerek farklı eposta adreslerinden her gün birilerini ağlarına düşürerek dolandırmaya çalışıyorlar. Siz siz olun eğer böyle bir eposta alırsanız sakın kanmayın. Elinizdekiyle yetinin atasözümüz olan ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın’ sevgili dostlar. Kalın sağlıcakla...

***

DİĞER YAZILARI