Son zamanlarda koronavirüs pandemisinde azalan vaka ve ölüm sayıları ile beraber bir takım rahatlamalar gündeme geldi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının azalması ve sadece virüsün yoğun olduğu şehirlerde uygulanmaya konacağının duyurulmasının ardından yaklaşık iki buçuk aydır evinde korkuyla bu günlerin geçmesini bekleyen insanlarımızın haliyle bir rahatlama yaşamasına neden oldu. En basit örneğiyle dışarda daha fazla insan görmemizin de nedeni bu rahatlamanın vermiş olduğu bir yanılsama diyebiliriz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmedi” diyerek aslında durumu özetler nitelikte bir açıklama yaptı. İnsanlarımızın bu süreçte en başından beri almış oldukları tedbirleri rehavete kapılarak elden bırakmamaları büyük önem arz ediyor. Salgının bitmediği her an ikinci bir dalga ile tekrar ortaya çıkması da olası. Sokaklarda daha fazla insanın görülmesi, maske ve eldiven kullanımlarının ilk günlere nazaran azaldığına dair bir takım korkutucu tablolar gözlenmeye başladı.

Vatandaşlarımızın azalan vaka ve ölüm sayılarına aldanmaması, tedbiri elden bırakmaması büyük önem taşıyor. Böyle olağanüstü durumlarda her zaman dikkatin en üst seviyede tutularak en korkunç senaryo düşünülüp o şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Bu sayede alacağımız önlemlerle ilerleyen hayatımızda çok değil belki de bir veya iki ay sonra eskisi gibi olamasa da gündelik hayatın yeniden normalleştiğini görebileceğiz. Bu inanca sıkıca sarılıp kendimiz ve sevdiklerimiz için tadbirlere uymaya devam etmeliyiz.