Anavatanı Akdeniz bölgesi olarak bilinen, keskin kokusu ile dikkat çeken bir bitki olan kekik, genellikle et yemekleri ile tercih edilir.
Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan kekiğin faydaları da saymakla bitmiyor.
Kekik, çay şeklinde demlenip içildiğinde öksürüğümüzün hafiflemesinde yardımcı olur. Virüslere karşı kalkan oluşturur. Hepatit, zona, HPV gibi virüslere direnç gösterir. Adet ağrılarının hafiflemesinde kolaylık sağlar. Ayrıca düzensiz adet döngülerinin düzene girmesinde yardımcı olur. Karaciğer fonksiyonlarını iyileşmesinde yardımcı olur.
Anemiyi önlemede faydalıdır. Sakinleştirici etki yaratır. Sindirim sistemini korur. Özellikle bağırsak sağlığına önemli etkileri vardır. Yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermemize faydalıdır. Bağışıklık sistemimizi korumamızı destekler. Kan basıncını düşürür. Bronşit tedavisinde kullanılır. Enerji ve güç verir. Kekik yağı romatizma gibi ağrıyan yerlere sürüldüğünde ağrıların hafiflediği görülür.
Kekik besin değeri çok yüksek olan bir baharattır. Kekikte çok zengin miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Kekik çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin kekiğin suyu, yağı ve kurusu olarak üç şekilde kullanımı vardır. Kekiğin suyu mide rahatsızlıklarına iyi gelirken, yağı da cilt ve saç için kullanılır.
Her derde deva olan kekiği evinizden eksik etmeyin….