Havaların soğumaya başlamasıyla beraber kilo almaya daha yatkın oluruz. Bu yatkınlığın sebepleri ve alınabilecek önlemleri bilinirse bu kışı, kilo almadan geçirmek mümkün olabilir!
1) Hava sıcaklıklarının düşmesi ile vücut, ısısını koruyabilmek için enerji ihtiyacını arttırır. Vücut, artan enerji ihtiyacını besinler tarafından karşılar. Acıktığınızı düşündüğünüz zaman, fazla kalori alımının önüne geçebilmek adına önce su içmeyi deneyin. Bu sayede soğuk havalara bağlı olarak azalan su isteğine de alternatif çözüm yaratmış oluruz. Su tüketiminin azalması yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısının yanı sıra kilo alımının da başlıca sebeplerinden biridir.

2) Spor yapma isteğinin soğuk havalarda azalması, daha hareketsiz bir kış geçirilmesine neden olur. Artan enerji ihtiyacı, azalan hareket ile birlikte kilo almak kaçınılmaz olmaktadır. Kışın, güneşli saatler değerlendirilerek egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

3) Kış aylarında günlerin kısa olması, öğün atlanılmasına neden olur. Öğün atlanıldığı zaman, bir sonraki öğüne hem gözümüz hem de karnımız daha aç olmaktadır ve bu durum ihtiyacımızdan daha fazla yememize neden olur. Öğünleri ve öğün saatlerini planlamak bu nokta da oldukça önemlidir. Sizi daha uzun süre tok tutacak, protein ve kompleks karbonhidrattan zengin besinler, beslenme programınızda yer almalıdır.

4) Kalın giysiler ile kapatılan fazla kilolar, yeme kontrolünü olumsuz etkiler. Kaybedilen kontrol daha da fazla kilo alımına neden olabilir.

5) Vücutta bulunan D vitamini güneş ışığı etkisi ile beraber sentez edilir. Gün ışığından daha az yararlanma, D vitamini düzeyini olumsuz etkileyerek kilo artışına neden olabilir. Yeterli D vitamini seviyesi için kışın 20-25 dakika güneş ışığından faydalanmak gerekmektedir. Ayrıca D vitamini içeren besinleri (peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri, balık) beslenmenizde yer vermeyi de unutmayınız.