Burcu Altın

Burcu Altın

LOTO (LockOut/TagOut)

LOTO (LockOut/TagOut)

Tehlikeli enerjinin kontrol altına alınmamış olması nedeniyle her yıl binlerce insan yaralanmakta ya da yüzlerce insan maalesef ölmektedir. Kilitleme ve etiketleme prosedürleri, makine ve ekipmanların beklenmedik veya depolanmış enerjiyi ortaya çıkarması ya da aniden çalışması sonucu, meydana gelebilecek tehlikeleri önleyerek, insanların yaralanmasını engellemek amacıyla hazırlanır. Oldukça basit ancak doğru uygulama adımları ile etkili bir yöntemdir.
Kilitleme, Enerjinin sistemden (makina, ekipman veya süreç) yalıtılmasını sağlayan ve fiziksel olarak kilit sistemi gibi görünen güvenli moda verilen isimdir.
Etiketleme, kilitlemenin gerekli olduğu durumlarda her zaman kullanılan bir etiket yerleştirme sürecidir. Sistemi etiketleme süreci aşağıdaki bilgilere sahip bir gösterenin (genellikle standartlaştırılmış bir etiket formundadır) eklenmesi veya kullanılmasını içerir:
•    Kilitleme/etiketlemenin neden gerektiği (tamirat, bakım gibi)
•    Kilit/etiket uygulama zamanı
•    Sisteme kilidi ve etiketi takan yetkili kişinin adı
Kilitleme ve Etiketleme ile; enerji izole etme aparatının üzerine, kurumunuzun prosedürlerine uygun olarak kilit ve/veya etiket uygulanması işlemidir. Böylece, kilit ve etiket çıkarılana kadar makine ya da ekipmana yanlışlıkla enerji verilmemesini sağlarsınız. 
Bakım veya onarım çalışması yapılacak makine ya da ekipmana enerji sağlayan tüm enerji kaynakları kesildikten, kilitlendikten ve hareketli tüm parçalar emniyete alındıktan sonra makine üzerindeki çalıştırma düğmesini açılarak test edilmelidir. Enerji gelmiyorsa bu düğmeyi tekrar kapalı pozisyona getirerek çalışmaya başlayabilirsiniz ancak enerji geliyorsa yapmış olduğunuz kilitleme etiketleme çalışmasının aktif olmadığı ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.
Kilitleme ve etiketleme aparatları her zaman, yetkili ve bu kilitleri uygulayan kişi tarafından çıkartılmalıdır ve iş izin sistemi prosedürlerine tabidir. Kilitleme uygulamansın yapan yetkili kişi, kilitleme aparatlarını çıkarmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir.  Diğer tüm çalışanlar güvende ve tehlikeli bölgenin dışında olmalıdır. Bakım ve onarım çalışmasında kullanılan tüm alet ve ekipmanlar kaldırılmalıdır. Güvenlik sağlayan parçalar yerine monte edilmiş olmalıdır. Tüm bu adımların uygulanmasından sonra konuyla ilgili herkese bilgi verilerek kilit ve etiketler çıkartılabilir olacaktır.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır. 
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Burcu Altın Arşivi
SON YAZILAR