İş hayatında attığınız her adım için bir iz bırakıyor olmalısınız, geriye dönüp baktığınızda yaptığınız işler, raporlamalarınız veya varlık olan demirbaşlarınız.
İşletmeler genellikle ilk kurulduklarında amatör diye tanımlayabileceğimiz dönemlerinde yapılan işler, ekipmanlar, varlıklar belki bir elin beş parmağı sayısı kadar, hafızaya kazınabilir durumdadır. Öyle ki hangi gün gelmiş, ne zaman ne olmuş ne işlemler yapılmış hepsi tek tek aklınızdadır.
Ancak büyüdükçe ve geliştikçe güvendiğimiz nokta kişisel hafıza ve kişiler olmamalıdır. Kalabalıklaşan istihdam portföyü, yapılan işler, kişisel metotlar hepsi çıktığınız yolda sizi kişilere bağımlı kılacaktır.
İlerleyen teknoloji kaynakları ile kurumsal hayatta sistematikleşmek sizi ve işletmelerinizi belirli bir seviyede standarta taşıyacaktır.
Ekipman üzerinde yapacağınız bir tanımlama ve etiketleme ile kaynak yönetimi, stok kontrolü ve envanter sayımı, bakım yönetimi ve periyodik kontrol vb. yapılacak tüm işlemleri kayıt altına alabilir ve geçmişe dönük veri elde etmeniz mümkündür.
İş sağlığı ve güvenliğinde ise özellikle şundan önemlidir ki, bazı ekipmanların sağlık ve güvenlik şartları açısından uygunluğunu doğrulamak esastır. Örneğin bir el aleti, elektrik panosu veya herhangi bir iş ekipmanı dediğinizde bir işletmede onlarca sayıda olabilir. Yaptığınız kontrol sonucu rapor oluşturduğunuzda o rapor, hangi ekipmana ait bunu biliyor olmalısınız. Elbette birçok ekipmanların marka, model, seri no vb. üretici etiketleri, plakaları mevcuttur ancak çalışma ve ortam koşullarında bunlar genellikle görünürlüğünü yitirebilmektedir. Bu yüzden siz yapacak olduğunuz çalışmada tüm koşulları ön görerek yalın, anlaşılabilir bir tanımlama ve bağlı sistemler ile izlenebilirliği sağlıyor olmalısınız.
Günümüz teknolojinde barkod ve QR kod uygulamaları, çipli etiketler takılması, okuyucu cihazlar ve yazılım programları ile entegre edilmesi hususunda iyi uygulamalar mevcuttur. Pek tabi her iyi uygulamanın da üstlenilmesi gereken bir yatırım maliyeti mümkündür. Ancak burada değerlendirilmesi gereken işletmeye geri kazanımda olan nitelikler olacaktır.
Her daim önemli olan sisteme bağlı sürdürebilirliğin sağlanması işletmelerin kısa vadede kazanç hanesine yazılacak uzun soluklu birer puandır.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır.
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.