Bildiğiniz üzere vaka/hasta verilerinin birinci dalganın üzerine çıktığı günlerde covid-19 ile mücadele kapsamında belki de en kötü günleri yaşıyoruz daha da kötüsü olabilme ihtimali mümkünken. Şehrimiz Aydın, Hayat Eve Sığar uygulamasında kan kırmızısı, tehlike çanları çalıyor. Her birimizin yaz mevsimi öncesinde ailesinde, akrabasında, arkadaşında, komşusunda duymadığı veya nadiren duyduğu ilk dönemden pozitif vakaların kendisinde, aile içinde, iş arkadaşında bizzat gözünün önünde deneyimlediği günlerdeyiz.
Covid-19’ un hayatımıza girmesi, salgının küresel anlamda etki alanları ve komplo teorilerine rağmen gerçek şu ki bu biz insan zerrecikleri için hayatına, sevdiklerini kaybetmesine sebep olan, tüm hayatın akışını ve dengesini bozan, geçtiğinde ise insan vücudunda bıraktığı hasarları bilemediğimiz bir mücadele sürdürüyoruz.
Karşısında ne kadar mağlup olduğunu bilemediğimiz, gözle görüp, ölçemediğimiz belki de sadece bu yüzden bilinçsizce davranıp yok saydığımız bir virüs grubu ile karşı karşıyayız. Bulaş hızını düşürmek ve bir nebze olsun kontrol altına alabilmek için ulusal çerçevede yeniden bazı kısıtlamalar bu hafta itibari ile hayatımıza girdi. Bazılarımız yeniden eve hapis olurken, bazılarımız bu kısıtlamalardan dolayı işsiz kaldı, bazılarımız da çalışmaya devam ediyor.
Çalışma hayatının devamlılığını sağlamaya çalışırken, çalışanların sağlığının korunmasını sağlamak, konunun ciddiyetinin farkında olan işyerleri için belki de tüm iş zamanlarını kapsayan bir Covid-19 mesaisi oluşturdu. Benim de bu sürecin birebir yönetiminde aldığım ve içerisinde bulunduğum grup şirketlerinde covid-19 konusu Aydın’ da, belki de Türkiye genelinde ilk sıralarda örnek teşkil edecek uygulamalar ve ciddiyetle yönetilmektedir.
T.C. Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ ne göre alabileceğiniz bazı önlemler mevcut olmakla birlikte yeterli gelmemektedir. Çünkü mücadelemiz bilinmeyen, görülmeyen bir düşmana karşıdır. Savunmasız kalmamız ki bu yüzdendir.
Sizler işyerlerinizde salgın yönetimini sağlamak ve içerde bulaşı önlemek istiyorsanız aşağıda belirtmiş olduğum bazı önlemleri uygulayabilirsiniz.
• Salgınla mücadelede kişilerin öz farkındalığının, konu hassasiyetinin yüksek tutulması oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışanlarınızı sıklıkla bilgilendiriniz. Bilgilendirmede açık, şeffaf ve net bilgiler paylaşılmasına özen gösteriniz. Anlık mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal medyayı bu amaçla sağlamak için kullanabilirsiniz.
• Mevcut kuralların uyulup uyulmadığını denetleyerek, ayrım göstermeksizin yaptırımdan kaçınmayınız. Bu konuda kişinin yapacağı kural ihlali sadece kendisini etkilemediği gibi bütün toplum sağlığı tehdit etmektedir. Unutmayınız hastalık sadece bir kişi ile başlayarak salgın haline dönüştü.
• İşyerlerinizi kendi kaleniz gibi düşünürseniz kural ve uygulayacağınız tedbirler ile duvarlarınızı sağlam örmeniz, sınırlarınızı net belirlemeniz gerekir. Covid-19 virüs düşmanının dışarıda tutabilmek için etkili kontrol tedbirlerinizi geliştirmeniz ve uygulamadaki hassasiyeti korumanız gereklidir.
• Özellikle şüpheli veya pozitif vaka olması halinde, ki içinde bulunduğumuz şu durumda olmaması mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı filyasyon ekibinin üzerinde bir çalışma yaparak, kendi içinizde bu çalışmayı oldukça etkin yaparak sağlık çalışanlarına ve bu mücadeleye destek olunuz.
• Filyasyon yaparken bulaş nedeninin işyeri içi bulaş mı veya işyeri dışı bulaş kaynağını olup olmadığını, her ihtimali değerlendirerek, hiçbir zaman kesin olmamakla birlikte olabildiği ölçüde tanımlamak ve önlemleri zamanında almak virüsün işyeri içinde bulaş hızının önüne geçecek, belki de engelleyecektir.
• Fark ettiyseniz artık slogan haline gelmiş maske, mesafe, temizlik kuralı hayatımızın bir parçasın haline geldiğini düşündüğüm için artık söylemiyorum bile ancak virüs mücadelesinde en etkili ve en basit bu üç tedbiri unutmayalım ve uygulamaktan kaçınmayalım.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır.
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.