Salgının yayılım hızının arttığı bu günlerde kendimizde veya en yakın çevremizde pozitif vakaların artmış olması şaşırtıcı değildir. Mevsimsel geçiş döneminde gribal enfeksiyon ile benzer semptomlar gösteren bu hastalık oldukça yanıltıcı olabilir. Bu yüzden işinizi şansa bırakmamalısınız. İçeride benzer semptomlar gösteren çalışanınızı derhal diğer çalışanlardan izole ederek, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirmelisiniz. Ciddi şüpheli olarak sağlık kuruluşuna yönlendirdiğiniz çalışanınız içerde temas halinde olduğu kişilerin tespit edilmesi, sorgulamaların yapılması, izole edilmesi ve gerekirse onların da teste yönlendirilmesi veya test yaptırılması salgın yönetiminde içeride oluşacak yayılım önüne geçecek önleyici tedbirlerdendir.
Test sonucu pozitif çıkan çalışanınız için resmi olarak belirlenmiş olan 10 (on) günlük, pozitif vakaya yakın temaslı veya temaslı kişiler için ise 14 (on dört) günlük karantina süresi mevcuttur. Çalışanınızın karantina süresi tamamlandığında ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
• Çalışanın iş göremezlik durumunun sonlandığını ve iş başı yapabilir olduğunu belgelemesini isteyiniz, mümkünse covid-19 negatif sonucunu doğrulayınız.
• Solunum sistemine etki eden bu hastalık için özellikle ağır ve tehlikeli iş kolunda çalışabilir olduğunu doğrulamak adına akciğer filmi çektirmesini konusunda sağlık gözetiminde bulunma yükümlülüğünüzü yerine getiriniz.
• İşbaşı yapan çalışanınızı öncelikle işyeri hekimi tarafından yapılacak sağlık kontrolünden geçirerek, EK-2 raporunun revize edilmesini sağlayınız.
• İşbaşı yapması sağlık açısından uygun görülen çalışanın iş sağlığı ve güvenliği eğitimini yenileyiniz.
• Çalışanınızın psikososyal durumunu göz önünde bulundurunuz. Unutmayınız bu hastalığın görünen tarafında her ne kadar fiziksel ve biyolojik olsa da görünmeyen tarafında ciddi psikolojik etkiler bırakmış olabilir. Öyle ki bir kimse bu hastalığı a-semptomatik olarak geçirirken bir diğer kimse belki de bu hastalık yüzünden bir sevdiğini kaybetmektedir. Karantina süresi boyunca bilinmezlik ve belirsizlikle dolu sadece bekleyerek ve izleyerek geçirilen sürecin etkileri çok daha ciddi olabilir. Bu konuda çalışanlarınıza gereken desteği sağlayabiliyor olmalısınız.
• İşbaşı yapan çalışanınızı karşılamanız, tebrik ve kutlama ile birlikte yeniden işe dönerek aranıza katıldığı için hissettiğiniz mutluluk temennilerinizi iletmekten kaçınmayınız. Birinin yüzünde bırakacağınız bir tebessüm inanınki çok etkili oluyor.
Günün birinde yenilen mutlaka virüs olacak o zamana kadar sabırla, dikkatle, özenle tüm tedbirlere uyalım.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır.
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.