Klasik mekanikte serbest düşme, yerçekiminden başka bir kuvvetin etkimediği bir fiziksel maddenin devinimine verilen addır. Serbest düşme hareketinde hava direnci sürtünme faktörünü göz ardı edersek yüksekte bulunan ve serbest düşmeye bırakılan bir cisim sabit g yerçekimi ivmesi ile aşağı doğru düzgün hızlanan hareket yapmaktadır ve hızı, her saniye yerçekimi ivmesi kadar artış göstermektedir.
Yüksekte yapılan çalışmalarda çalışan kişinin korunması öncelikli olduğu kadar kullanılan alet ve ekipmanların da düşmeye karşı korunması çalışan güvenliği açısından önem arz etmektedir.Yüksekten düşen cisimlerin zarara uğratma boyutunda düşüş mesafesi, düşen cismin ağırlığı; çarpma hızı ve çarpma kuvvetinde etkili olmaktadır.
Özellikleiş akış sürecinde prosesin bir parçası olarak işleyen ekipmanların parçalarındaçalışma yoğunluğu ve zamana bağlı gevşeme, aşınma ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Rutinde yüksekte çalışan ekipmanların özellikle bağlantı elemanlarında seçimler buna göre yapılmalı ve ek emniyet tedbirleri alınmalıdır.
Planlı bakımlar ile gözden geçirme ve doğrulamalar yapılarakekipman güvenliği sağlanmalıdır. Birleştirme ve bağlantılarda özellikle perçin, pim, kilit, kontra somun, fiberli somun vb. ek tedbirler alınmalıdır. Çalışan ekipmanlarda titreşim, darbe, zorlama vb. durumlarda normal bağlantıların gevşemesi, kopması halinde bu ek tedbirler önleyici olacaktır.
Bir diğer konu ise yüksekte yapılan çalışmalarda kullanılan el aletlerinin düşüş korumasının sağlanmasıdır. Bu çalışmalarda alınacak bazı güvenlik tedbirleri şunlardır;
• Çalışma bölgesinin emniyet şeridi ile çevrelenmesi,
• Çalışma yapılan alanın altında kimsenin bulunmamasının sağlanması,
• Uyarı ikaz levhasının yerleştirilmesi,
• Kullanılacak ekipmanların güvenli erişim araçları ile çalışma alanına çıkartılması ve indirilmesi,
• Çalışma sırasında kullanılan ekipmanların kapalı alet çantası vb. şekilde tutulması, serbest bırakılmaması, taşıma çantasının bağlanması,
• El aletinin çeşitli aparatlar ile kişinin emniyet kemerine, bel kemerine, el bileğine vb. bağlanarak sabitlenmesi,
Aksi halde serbest düşme hareketinde herhangi bir zarar almadan kurtulmanız sadece şanstır. Çalışan sağlık ve güvenliği ise şans faktörüne bağlı kılınmayacak kadar değerlidir.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır.
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.