Su dışında, siyah çay dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Özellikle ülkemizin olmazsa olmazları arasında yer alır. Sabah kahvaltımıza eşlik eden, misafir günlerimizin baş tacı, yemeklerden sonra vazgeçmediğimiz içeceğimiz.. Hadi sıcak bir çay alın, siyah çayın faydalarını inceleyelim…
ANTİOKSİDAN BİLEŞİK İÇERİR
Polifenoller, siyah çay da dahil olmak üzere belirli yiyecek ve içeceklerde bulunan bir tür antioksidandır. Kateşinler, theaflavinler ve thearubiginler dahil olmak üzere polifenol grupları, siyah çaydaki ana antioksidan kaynaklarıdır ve genel sağlığı iyileştirirler. Antioksidan besinler tüketmek, kronik hastalık riskini azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Siyah çay, kalp sağlığı için faydalı olan flavonoidler içerir. Araştırmalar, düzenli olarak siyah çay içmenin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.
BAĞIRSAK SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR
Araştırmalar, bağırsaklarınızdaki bakteri türünün sağlığınızda önemli bir rol oynayabileceğini bulmuştur. Bunun nedeni, bağırsakların trilyonlarca bakteri içermesinin yanı sıra bağışıklık sisteminizin %70-80'ini içermesidir. Bağırsaklarınızdaki bakterilerin bazıları sağlığınız için faydalı olsa da bazıları değildir. Siyah çayda bulunan polifenoller, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek ve Salmonella gibi kötü bakterilerin büyümesini engelleyerek sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, siyah çay, zararlı maddeleri öldüren ve sindirim sisteminin astarını onarmaya yardımcı olarak bağırsak bakterilerini ve bağışıklığı iyileştiren antimikrobiyal özellikler içerir.
ODAKLANMANIZI ARTIRIR
Siyah çay, kafein ve L-theanine adı verilen, uyanıklığı ve odaklanmayı iyileştirebilen bir amino asit içerir . L-theanine beyindeki alfa aktivitesini artırarak gevşeme ve daha iyi odaklanma sağlar. Araştırmalar, L-theanine ve kafein içeren içeceklerin, L-theanine'in beyin üzerindeki etkilerinden dolayı odaklanma üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Kahveden sıkıldıysanız odaklanmak için siyah çaya şans verebilirsiniz.
15 Aralık Uluslararası Çay gününüzü şimdiden kutlarım. Sevgi ve sağlıkla kalın..
Diyetisyen Rana Alkanalka