Burcu Altın

Burcu Altın

TARIM SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ

TARIM SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ

Devam yazı serimizde geçtiğimiz hafta tarım sektöründe yer alan sağlık ve güvenlik risklerinden bahsetmiştik. Bu hafta yazının devamında alınacak önlemler ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağım.
•    Tarımsal üretimde kazaların büyük kısmı tarım alet ve makine kullanımı sırasında kurallara uymamaktan kaynaklanmaktadır. Tarım alet ve makinelerini kullanacak kişilerin eğitim alması, alet ve makinelerin kullanımını tam bilmesi gerekir. Yaşı uygun olmayan ve belgesiz/ehliyetsiz kişiler, tarım alet ve makinelerini kullanmamalıdır.
•    Tarım alet ve makineleri ile traktörler, amacına uygun, bakımı yapılarak ve dikkatli bir şekilde kullanılmalı; yorgunluk, sinirlilik ve dikkat dağınıklığı halinde çalışmaya ara verilmelidir. 
•    Tarım alet ve makinelerini kullanacak kişiler, gerekli koruyucu kıyafetleri (maske, kask, tulum, eldiven vb.) giymelidir.
•    Tarım alet ve makinelerinin koruyucu donanımları takılı olmalıdır.
•    Kaygan, eğimli, yüksek veya ıslak zeminlerde düşme/kaymaya bağlı kazaları önlemek için uygun kıyafetler (ayakkabı, güvenlik yeleği gibi) giyilmeli ve emniyet kemeri, güvenlik halatları bağlı olmalıdır.
•    Çalışma ortamının yeterince aydınlık olmasına dikkat edilmelidir.
•    Açık alanlarda çalışan tarım işçileri, hayvan sokmalarına (kene, akrep, yılan vb.) karşı eldiven çizme vb. koruyucu kıyafet kullanmalı ve ilk yardım çantası bulundurulmalıdır.
•    Hayvancılık işletmelerinde hayvanlara kötü davranmak, hayvan hakları açısından uygun olmadığı gibi kaza nedeni de olabilir.  Özellikle hayvanların çok tedirgin olduğu anlarda hayvanlara dikkatli yaklaşılmalı ve hayvanların zamanında bakımı yapılmalıdır.
•    Bazı hayvan hastalıklarının insanlara geçebileceği unutulmamalı, hayvanlarla temas ve ürünlerinin tüketilmesinde koruyucu önlemlerin neler olduğuna ilişkin (aşılama, ürünlerin kaynatılarak/ısıl işleme tabi tutarak tüketilmesi veya tüketilmemesi gibi) üreticiler bilgili olmalıdır.
•    Tarımsal işletmelerde tehlike yaratabilecek, açıkta elektrik telleri, çukur, kanal vb. çevresel riskler var ise, kapalı hale getirilmeli, çit/koruma bandı veya duvar ile çevrilerek insan ve hayvanların zarar görmesi engellenmelidir.
•    Tarım işçilerinin temiz ve yeterli miktarda içme suyu ve gıdaya erişimi sağlanmalıdır. Temizlik ihtiyaçları (el ve yüz yıkama, tuvalet vb.) için gerekli olanaklar sağlanmalıdır.
•    İklim koşullarına uygun çalışma düzeni oluşturulmalı, aşırı sıcak ve soğuklarda işçilerin dikkatsiz davranacağı unutulmamalıdır. Uzun çalışma saatleri yerine işe uygun dinlenme molaları, işçilerin verimliliğini artıracaktır.
•    Tarım işçileri, işe uygun olmayan aletleri kullanmamalıdır. İşçilerin kaldırabileceğinden fazla yük taşımamasına dikkat edilmelidir.
•    İş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında tarım işçilerinin eğitimleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır.
•    Tarım işçilerinin çalışma ortamında güvensiz hareketlerden kaçınarak, güvenliği önemsediği bir çalışma kültürü oluşturmak için, kamu kurumları, işveren ve işçiler çaba göstermelidir.
Tarım işletmelerinde iş kazalarını önlemeye yönelik dikkat edilmesi gereken konular, genel olarak ele alınmıştır. Ancak işletmelerin faaliyetleri ve özelliklerine göre her işletmenin kendi iş güvenliği risk analizi çalışmasını yapması uygun olacaktır. İşletmelerde risk analizlerinin yapılması ve uygulamasına ilişkin sorumluluk, başta işletme yöneticileri ve işverenlerdedir. İşçiler ise uygulamaya dönük sorumluklarını yerine getirmelidir. Sonuç olarak tarım işletmelerinde görülen çoğu iş kazasının, basit önlemlerle önlenebileceği unutulmamalıdır.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır. 
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Burcu Altın Arşivi
SON YAZILAR