Üniversite tercihi yaparken belli başlı kriterler vardır. Bunlar;

Üniversitenin Devlet ya da Özel olması, şehir, ucuzluk, meslek seçimi, yüksek kazanç (refah seviyesi), üniversitedeki profesör sayısı v.b. şeklinde sıralanabilir. Bugün ise konumuz üniversite için şehir tavsiyeleri. Bu liste istatistiksel bir veriyi değil, sosyal mecralarda ve çevremizde gördüğümüz insanların yorumlarına dayanarak hazırlanmıştır. Siz kesinlikle tercih yaparken imkanınız varsa hem üniversiteyi hem de şehri gezin, öyle karar verin.

Üniversite İçin Şehir Tavsiyeleri

1. Eskişehir

eskisehir Eskişehir

Çoğu öğrencinin hayali olan öğrenci şehir Eskişehir, listemizin 1. sırasında. Özellikle diğer şehirlere nazaren kira ücretleri ve temel yaşam giderlerinin düşük fiyatlı olması, öğrencileri cezbediyor. İlde öne çıkan üniversiteler olarak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi bulunuyor.

2. İzmir

izmir İzmir

Alsancak’ı, Buca’sı, Karşıyaka’sı, Bornova’sı. Her yeri farklı bir dünya olan güzel İzmir. Gezilecek çok yer, yapılacak bir sürü eğlence, takılacak bir sürü mekan, okunacak köklü okulları var. Tek sıkıntısı ise yaşam pahalılığı. Cebinize güvenmiyorsanız burayı tekrar düşünün. İlde öne çıkan üniversiteler olarak Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi bulunuyor.

3. Aydın

aydin Aydın

Görsele fazla kanmayın. Eğer Aydın’da okuyacaksanız çok büyük ihtimalle ya Merkezde ya da Nazilli’de olacaksınız. Burası Kuşadası. Ama hafta sonu 1 saatlik bir otobüs ya da tren yolculuğu ile bu güzel plajlarda kafa tatili yapabilirsiniz.

Aydın genel olarak ucuzdur. Özellikle Nazilli, Sultanhisar ve Atça. Merkezde ise durum biraz daha farklı ama diğer illere göre kira giderleri oldukça iyi. İlde Adnan Menderes Üniversitesi bulunuyor.

4. Antalya

antalya Antalya

Üniversite okunacak en güzel şehirler listesinin 4. sırasında Antalya var. Kepez gibi merkezi kesimlerde ev kiraları ortalamadır fakat denize ne kadar yakın olursanız, her yerde olduğu gibi fiyatlar burada da artar. Bahar ve yaz aylarında ekstra tatil masrafına gerek kalmadan plajlarda arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz. İlde öne çıkan üniversite olarak Akdeniz Üniversitesi bulunuyor.

5. Manisa

celal bayar universitesi mainsa Manisa

Öğrencilerin söylediğine göre Manisa’nın tek güzel yanının İzmir’e yakın olmasıymış. Yarım saatlik bir otobüs yolculuğu ile İzmir’in merkez kısımlarına ulaşabiliyorsunuz. Ek olarak ta ev kiraları İzmir’e göre çok çok ucuz. Yani zaman probleminiz yoksa ve İzmir’de okumak istiyorsanız, Manisa’dan git gel yapabilirsiniz. Tabi bunun plan programını iyi yapmak lazım.

6. İstanbul

istanbul İstanbul

Pahalılık, trafik ve stresi olmasa daha üst sıralara yazılacak bir şehir. Hatta Üniversite Okunacak En Güzel Şehirler Listesinin 1. si İstanbul’dur diyebiliriz. Bir çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış coğrafyası, boğazları, Galata’sı, Taksim’i ve gezilecek daha bir çok yeri var.

Önce çıkan üniversiteleri ise İTÜ, YTÜ, Bahçeşehir, Boğaziçi gibi üniversiteler.

Sizde yorumlarda fikrinizi belirtin, tercih yapacak öğrencilere fikir verin!