Burcu Altın

Burcu Altın

YÜKSEKTE ÇALIŞMA

YÜKSEKTE ÇALIŞMA

Kişilerin düşerek yaralanmalara neden olabilecek bir mesafede yapılan herhangi bir çalışmanın yüksekte çalışma olduğu kabul edilir, ancak genel olarak asgari bir yükseklik değerinin (metre cinsinden) belirtilmediği ifade edilmelidir. 
Bir yüksekten düşmenin; en az bir metre dikey bir mesafeye sahip, 45°'lik bir açıdan dik, eğimli bir yüzey üzerinden herhangi bir düşme veya kayma olduğu söylenmektedir. 
Yüksekte çalışma gerektiren işlerde düşme riski, ağır yaralanma ve ölüm gibi çok şiddetli sonuçlar doğurabildiğinden düşmeye karşı mümkün olduğunca etkili tedbirler, işe başlamadan önce alınmalıdır.
Öncelikle risk değerlendirmesi yapılmalı, yüksekten düşmeye neden olabilecek tehlikelerin şiddetine göre yapılacak risk hiyerarşisi çerçevesinde önlemler alınmalıdır. Bu hiyerarşi oluşturulurken genel itibariyle şu prensipler göz önünde bulundurulmalıdır:
    Öncelikle yüksekte çalışmaktan kaçınılması mümkünse, zemin seviyesinde çalışılabilecek bir çözüm üretilebiliyorsa zeminde çalışılmalıdır.
    İkincil olarak yüksekte güvenli çalışmaya yönelik teknik çözümler geliştirilmeli, uygun ekipman ve toplu koruma önlemleri ile düşme riski baştan engellenecek şekilde çalışma planlanmalıdır.
    Üçüncül ve son olarak, toplu koruma önlemlerinin mümkün olmadığı durumlarda, düşme riskinin gerçekleşmesi halinde bu düşüşü güvenli bir şekilde durduracak kişisel koruyucu donanımlar kullanılarak bireysel önlemler alınmalıdır.
Yüksekte yapılan çalışmalarda fiziksel riskler söz konusu olduğu gibi, yüksekte çalışma yapacak kişinin de sağlık yönünden risk faktörleri göz önünde bulundurularak gerekli değerlendirmeler bir bütün olarak yapılmalıdır.
Çalışacak kişinin yükseklik korkusu, baş dönmesi, görme kusuru, şeker hastalığı, epilepsi, yüksek tansiyon, denge kusuru veya bozukluğu gibi kronik bir hastalığı olup olmama durumu, kontrol edilmelidir.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun. 
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır.
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice takip edebilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Burcu Altın Arşivi
SON YAZILAR