TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

49 bin 417

49 bin 417

Daha önce 16 bin 199 ve 32 bin 78 rakamlarıyla başlıklar atmıştım. İki yazıda da bu rakamların okurken çok kolay olduğunu ancak insanlara olan etkisinin hiç de kolay olmadığını vurgulamıştım. 49 bin 417, 23 Haziran’da Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosunda toplam vefat sayısıydı. 50 bine yaklaşan bir rakam var karşımızda. 
Bu rakama ailesinin ferdini, dostunu, arkadaşını, yakınını kaybeden insanları eklediğimizde çok büyük bir etkisi olduğunu görüyoruz. Bugün 50 bin kişi dediğimizde çevremizde birçok ilçenin nüfusundan daha fazla. Burada vurgulamak istediğim aslında pandemi süreci boyunca dikkatsiz davranıp vaka sayılarının artmasına neden olan insanlar. Belki çok daha fazla dikkatli olsaydık bugünlerde yakaladığımız başarıya daha erken ulaşabilirdik. Çünkü defalarca kaleme aldığımız gibi gerçekten bu süreçte umursamaz davranan çok kişi oldu. Tüm uyarılara rağmen dikkat etmeyen, kendini düşünmediği gibi başkalarının sağlığını da tehlikeye sokan insanlardan bahsediyorum.     
Bugünlerde hem tedbirlerle hem de aşı uygulamasında önemli rakamlara ulaşılmasıyla günlük vaka sayısında büyük düşüş yakalandı. Ancak pandemi nedeniyle hala hayatını kaybeden çok sayıda insan var. Elbette yavaş yavaş bitecek ancak olumlu gelişmeler bizi rehavete sürüklememeli. Hem dünya hem ülke olarak geçen yıl Mart ayından bu yana hiç de kolay bir süreç yaşamadık. Sosyal hayatımızdan tutun ekonomik etkilerine kadar her anlamda zararı büyük oldu. 
Bu pandemiden kurtuluş yolu da toplum bağışıklığını sağlamaktan geçiyor. Aşı uygulaması bu konuda çok önemli. Kendi adıma aşı hakkım başladığı andan hemen sonra aşı oldum. Çevremde de çoğu kişini bu konuda hassas davranıp aşılarını yaptırması memnun etti. Eski normal hayatımıza dönmemiz için bu gerekli. Bu konuda başlatılan kampanyalara destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Öyle ki artık aşı olmak da çok kolay. Umarım bir gün bu zorlu süreçleri sadece hatıra olarak birbirimize anlatırız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR