Bazı liglerde sezonun tamamlandığı bazılarında ise son bölüme girildiği bugünlerde biraz geriye bakıp değerlendirme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hani şu bir çok kulübün yakındığı maddi imkansızlıklara dikkat çekmek istiyorum.
Lig fark etmeksizin her takımın bir şekilde giderleri var. Kimileri büyük bütçelere ihtiyaç duyarken kimileri de eldeki imkanlar dahilinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak öyle bir döneme geldik ki bazen futbolda harcanan paralar hem karşılığını bulmuyor hem de artık israf boyutuna geldi bence.
Takımların hedefleriyle bütçelerini yan yana koyunca bunu anlamak daha mümkün. Yani ya başta koyulan bütçe hedefe yetmiyor ya da büyük bütçelerle ulaşılan hedef küçük kalıyor. Sonuçta hem maddi anlamda hem de sportif anlamda başarısızlık geliyor. Yaz dönemi geliyor ve aslında bir çok hata unutuluyor. Peki ya yeni sezon öncesi ders çıkarıyor muyuz boşa yapılan harcamalardan? Çoğu zamanda pek de ders alındığını düşünmüyorum.
Bir de şu boyutu var işin elbette. Takım belirlediği bütçe ile hedefe ulaşıyor. Lig yükseliyor. Sevinçler yaşanıyor, kutlamalar yapılıyor. Peki ya yeni sezon planlaması? Artması gereken bütçeyi düşünen kaç kişi var?
Çoğu yöneticiler sezon yaklaşırken bu duruma çare aradığı için bazı takımlar çıktığı gibi ligde ya yetersiz kadrodan ya da yeterli kadroya ödeme yapamamaktan dolayı sorun yaşıyor. Hatta bazıları çıktığı gibi düşüyor. Peki ne anlamlı var kalıcı olmadan geri gelmenin? Yazık değil mi onca emeğe?
Ben yöneticilerinin sezonun sonu itibariyle bir geçmişe dönük hesap yapmasını tavsiye ediyorum. Yeni sezon için de erkenden hesap yapılmalı elbette. Yoksa boş hedeflerle ve düşük bütçe ile hem takıma hem de takıma gönül veren taraftara haksızlık edilmiş olur bence.