Ramazan ayının güzelliğini yaşarken iftar ve sahur sofralarının özlendiğini siz de hissettiniz mi? Ben kendi adıma her sene Ramazan ayında bunu hissediyorum. Manevi olarak insana huzur veren bir yanı var.

Kurulan sofralarda beraber oruç açmak. Ya da gece beraber kalkıp sahurda buluşmak. Bunları yaşadığımız bu Ramazan ayında biraz sadelik olmalı diye düşünüyorum. Örneğin iftar sofralarının özellikle sosyal medyada paylaşılması. Kim bilir o sofrayı kuramayan, bırakın sofra kurmayı sadece bir çeşit yemekle iftar yapan insanlar olamaz mı? Peki bu sofraları gören bu insanlar ne düşünür?

Ramazan ayı saygının, anlayışın ve paylaşmanın güzel örneklerini göstermemiz gereken bir ay bence. Bu nedenle de gösterişten, abartıdan ziyade sade ve maneviyatın hissedildiği şekilde geçirmek daha doğru sanki.

Paylaşmak demişken. İftar sofralarının daha geniş olması için ihtiyaç sahiplerine de ulaşabilirsiniz. İster evinizde misafir edin, isterseniz de yapın yemeğinizi, alacaklarını da alın ve çalın kapılarını. Müsaitlerse beraber açın orucunuzu. İnanıyorum ki manevi olarak çok farklı duygular hissettirecektir.

Her zaman destek olmalıyız elbet ama böylesine güzel bir ayda ihtiyaç sahiplerini hiç unutmamak lazım. Umarım bu Ramazan çevrenizde komşunuzun, arkadaşlarınızın ya da tanımasanız bile ihtiyacı olduğunu bildiğiniz kişilerle bir sofrada buluşursunuz.

DİĞER YAZILARI