11 ayın sultanı Ramazan Ayı’na bu sene de kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Manevi duyguların fazlasıyla hissedildiği bu anlamlı ayda sadece ibadetimize dikkat etmekle kalmamalıyız. Evet oruç ibadetinin belli kuralları var ve tutan kişiler de buna uyması gerektiğini biliyor.

Ben bu anlamlı ayda insani ilişkilerin de önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle saygı konusu bence ön plana çıkmalı. Olayın iki tarafından bakacak olursak. Orucunu tutan kişiler iftar saatine kadar yemeden içmeden hayatına devam ediyor. İbadet gereği bunu yapan kişi yaptığı işe, hava şartlarına ve daha bir çok duruma göre oruç tutmayı göze alıyor. Bazılarımızın işi çok ağır olabilir, bazılarımız sıcak güneşin altın çalışabilir.

Kısacası insanı zorlayan durumlar yaşanabilir. Bunlar kişisel olarak göze alınan şeyler ancak bir de diğer insanların saygı göstermesi gerektiği konular var.

Örneğin oruçlu bir kişinin karşısında yemek yememeye ve bir şeyler içmemeye dikkat etmek gibi. Aslında çok normal, insani ve saygılı bir davranış olmasına rağmen aksi durumlar da yaşanabiliyor.

Tabi biraz önce de bahsettiğim gibi bu saygı tek taraflı olmamalı. Oruç tutan kişilerin de tutmayanlara karşı tavrının son derece saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. Tutan da kendi için tutmayan da. Ayrıca oruç tutmayan kişi tercih olarak bunu yapabilir. Tamamen kendi hayatıdır. Ya da ilaç kullanması gereken, doktor tarafından oruç tutmaması söylenen ve hamile olan bir kişi olabilir. Bu nedenle karşımızdaki kişinin böylesine manevi bir ayda kırılmasına neden olacak hareketlerden kaçınmak gerek.

DİĞER YAZILARI