Sezon başından bu yana bir çok köşe yazısında, bir çok haberde Efeler 09 Spor Futbol Kulübü’nün yakaladığı başarıya dikkat çekmiştim. Daha önce de belirttim, gönül isterdiki şampiyon olarak üst lige yükselsin. Ama play-off’lar da bu konuda önemli bir yol. Şimdi geldik ligin sonuna.

Takım hedefine koyduğu play-off’lara kalmayı başardı. Hatta 3’üncü sıradaki yerini de korudu ve iç sahada oynama avantajını elde etti. İlk defa profesyonel liglerde mücadele eden bir takımın ilk sezonunda play-off’lara kalması bence önemli bir başarıdır. Gelelim şimdi maçın önemine.

Cuma günü oynanacak maçta en önemli avantaj elbette ki Adnan Menderes Stadı ve taraftar olacak. Yani deplasmanda ya da tarafsız sahada oynanmasına oranla çok büyük motivasyon farkı olacağını düşünüyorum. Hele ki bu sezon iç sahada yakalanan başarılı grafiği düşünürsek bu avantajın önemi bir kez daha artıyor.

Bu nedenle hafta için olmasına bakmaksızın tribünlerin dolması şart.
Ayrıca Aydın genelinde ne kadar çok takımımız profesyonel liglerde mücadele ederse o kadar gururlanmalıyız.

Bu açıdan bakınca bir parantezi de Kuşadasıspor’a açmak lazım elbette. Kuşadası ekibi de 1. Tur maçında deplasmanda Orduspor 1967’ye konuk olacak. Kritik maçta Kuşadası temsilcisinin de hedefi elbette galibiyet. Perşembe günü oynanacak maçta çıkacak sonucu Aydın’da futbol severler merakla bekliyor.
Kısacası iki takımın da turu geçmesi tek temennimiz. Umarım güzel sonuçlar alırlar ve play-off macerasında yollarına devam ederler.
***
Bir parantezi de aslında Nazilli Belediyespor’a açmak lazım. Bu sezon istediği gibi bir süreç yaşamadı takım. Elbette taraftarın, camianın beklentisi her zaman şampiyonluktur, yoksa play-off’tur ancak takım ligin son haftasında ligde kalmayı başardı. Ancak bazen takımların bu durumu yaşayabileceğini unutmamak lazım. Hatta bu konuda bir çok örnek de var. Keşke 1. Lig’e yükselmiş ya da play-off’larda mücadele eden bir başarı yakalansaydı ancak olmuyorsa da yerini korumak lazımdı.

Bu açıdan bakınca kritik bir maçta alınan sonucun önemini görüyoruz. Bazen 1 puan ligin tamamında çok önemli görünmeyebilir ama kritik maçlarda dikkat çeker.
Bu sezonu geride bırakıp yeni sezon için planlamanın bir an önce yapılması lazım. Hedeflere göre bütçe, kadro v.b ne kadar erken belirlenirse takımın da sezon içinde daha iyi uyum sağlayabileceğini düşünüyorum.