TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Altyapıda da bilinçli antrenman olmalı

Altyapıda da bilinçli antrenman olmalı

Koronavirüs sürecinde liglere verilen arada takımlar birlikte yapılan antrenmanlara son verdi. Salgın dolayısıyla alınan önlemler kapsamında sporcular evlerine dönerken, imkanları ölçüsünde de çalışmalarını sürdürdü. 

Özellikle A takımlarda forma giyen sporcular biraz olsun bu süreçte şanslı. Çünkü hem kendi tecrübeleri hem de teknik heyetin verdiği destekle bir şekilde bulundukları ortamlarda antrenmanlarını gerçekleştiriyorlar. Birçoğu da 20 yaş üstü olduğu için sosyal mesafeye dikkat ederek takımların verdiği metotlarla hazırlıklarını sürdürüyor. 

Peki futbol hayatının başında olan alt yapı sporcuları ne yapıyor? Profesyonel yönetilen yada alt yapısına gereken yatırımı yapan (koordinatör, antrenör ve sağlık ekibi gibi) kulüpler bu süreci bir şekilde yönetiyor. Sporcularına programlar gönderiyor yada antrenörler sık sık iletişim halinde oluyor. Ama biliyoruz ki çok sayıda takım alt yapısında hatır gönülle antrenör çalıştırıp, sadece sezon içinde maçtan maça çalışıyor. Bu süreçte koronavirüse karşı dikkat edilirken sporcu sağlığına da önem verilmeli. 

Salgın döneminde özellikle evlerinde kalarak antrenman yapan sporcularının sağlığına çok dikkat etmesi gerekiyor. Bilinçsiz yapılacak hareketlerin önemli sakatlıklara yol açma ihtimali bulunuyor. Bu süreçte deneyimli sporculardan yada konuyla ilgili bilgi verebilecek antrenörlerle iletişime geçip bu doğrultuda antrenmanlar gerçekleştirmek, hem kısa hem uzun vadede sorun yaşamalarının önüne geçebilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR