TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Amatör futbol hazır mı?

Amatör futbol hazır mı?

Pandemiyle kapattığımız 2020 yılının ardından 2021 yılı da pandemi gölgesinde geçiyor. Bu süreç hayatın her alanını olduğu gibi sporu da etkiledi. Futbolda profesyonel ligler bir şekilde  tedbirlerle devam etse de amatör ligler uzun zamandır beklemeye devam ediyor. Bölgesel Amatör Lig bu süreçte bir nebze olsun şanslıydı çünkü hızlandırılmış da olsa sezon oynandı. Mücadele eden takımlar kısa sürede sahaya çıkarken TFF 3 Lig’e çıkan takımlar da yeni sezon hazırlıklarına başladı. 

Biz şimdi biraz yerele inelim. Yani yerel amatör liglere . Aydın’da büyük bir ilginin olduğu amatör liglerde pandeminin başladığı dönemden bu yana hasret devam ediyor. Yaklaşık 1,5 yıldır ayağına top değmeyen takımlar var. Bireysel antrenman yapan az sayıdaki futbolcuyu bir kenara ayırırsak çoğu futbolcu sahalardan ciddi anlamda uzak kaldı. Şimdi Eylül-Ekim aylarında başlama ihtimali bulunan ligler öncesi form durumu nasıldır sizce? Benim gördüğüm kadarıyla ciddi bir antrenman eksiğiyle çoğu takım sezonun açılmasını bekliyor. 

Amatör liglerde çoğunluğu hobi olarak futbol oynayan kişilerin işini gücünü bırakıp antrenman yapmasını beklemek elbette normal değil ancak sezona hazırlıksız başlamanın getirebileceği sıkıntıları göz önüne getirmeliyiz. Futbol sadece transfer yaparak kadroyu güçlendirmek değil.  Aynı zamanda sağlıklı bir ortamda futbol oynanmasını sağlamak gerek. Belirsizlik ortamında belki hazırlıklara başlamak kolay olmayacak ama 1,5 yılın ardından sahaya inen bir sporcunun maç temposunu yakalaması çok da kolay değil. Kalp başta olmak üzere bir çok sağlık kontrolü yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde sahalarda üzücü görüntüler yaşanabilir. Burada hem kulüplere, hem antrenörlere hem de futbolcuların kendilerine büyük görev düşüyor.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR