TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Ankara’ya yeniden hayran kalmak

Ankara’ya yeniden hayran kalmak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği destekle Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği, Medya Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinden basın mensupları Ankara’da buluştu. Aydın’dan da Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan ile birlikte etkinliğe katıldık.
Haberde organizasyonun detaylarını anlattığım için köşemde bu etkinliğin amacı ve bize kattıklarına değinmek istiyorum. Ankaralı olmasam da nedeni bilmediğim bir şekilde başkent Ankara, çok sevdiğim şehirlerden. Bugüne kadar onlarca kez gitmeme ve ziyaret etmeme rağmen Ankara’nın bu denli kültür ve tarih dokularıyla bezendiğini bilmiyordum. Belki işimiz düşünce gittiğimizden, belki Kızılay’da ya da alışveriş merkezlerinde vakit geçirdiğimizden olacak, bu şehrin tarihi ve kültüründen bir haber bu yaşa gelmekten dolayı üzüldüm.
Bakanlığın verdiği katkılar kurumların verdiği desteklerle Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 30 basın mensubu başkenti yeniden tanıdı. Politika, devlet kurumları ya da parti genel merkezlerinin haberleriyle tanıdığımız, gri şehir olarak nitelendirdiğimiz Ankara’nın rengarenk bir tarihi ve kültürel yapısı olduğunu görmek, şehre olan sevgimi ve merakımı biraz daha arttırdı.
Ankara Kalesi’nde başlayan ve Beypazarı’nda biten Ankara gezisinde, şehirde bizlerden çok önceleri yaşamış medeniyetlerin izlerini, yakın dönemde yaşamış Atalarımızın ise geleneklerini ve kültürlerini görme şansı bulduk. Özetle Ankara’yı yeniden tanıdık. 
Zaten etkinliğin amacı da farklı şehirlerdeki basın mensuplarının Ankara’nın bu diğer yanlarını görüp şehirlerinde paylaşmasıydı. Sizlere tavsiyem, Ankara’ya bir daha yolunuz düştüğünde bu şehirde turist olmanız. Bir başka gözle Ankara’yı gezmeniz. 
Son olarak ayrı bir parantez açmadan geçemeyeceğim. Gezi kapsamında 2. TBMM’yi de ziyaret ettik. Burada Cumhuriyetin kazanımları ve ne zor şartlar altında çalışmalar gerçekleştirildiğini gördük. O günleri yaşayan ecdadımıza bir kez daha minnet duyduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve birçok devlet adamının izlerinin bulunduğu meclis binasının içinde kendinizi adeta o döneme tanıklık ederken buluyorsunuz. Ayrıca meclis binasında Nazilli’deki Sümerbank Basma Fabrikası’nda üretilmiş bir basma ve fabrika açılışında Atatürk’ün kullandığı fincanın sergilendiğini hatırlatmak isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR