TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

ANMAK YETMEZ, ANLAMAK LAZIM 

ANMAK YETMEZ, ANLAMAK LAZIM 

Ülkemizin nasıl bir bağımsızlık mücadelesi vererek bugünlere geldiğini anlatmaya gerek yok sanırım. Hepimizin bilmesi, öğrenmesi hatta gelecek nesillere hakkıyla öğretmesi gereken bilgilerdir çünkü. Hatta birebir savaşın yaşandığı yerleri çocuklarımızla ziyaret etmeliyiz. Bu konuda Çanakkale gibi daha birçok değerli şehrimiz var. 
Aydın’da yaşayanlar olarak biz de bu vatan mücadelesinin en çetin geçtiği şehirlerden birisinde bulunuyoruz. Şehrin nerdeyse her karışında bağımsızlık mücadelesi verilmiş, bu uğurda Şehit olunmuş. Önemli yılları, günleri, özellikle Şehitlerimizi anmayı çok değerli buluyorum. Ama yeterli olmadığını düşünüyorum. Sadece iki kelime anma mesajı ile sosyal medyaya yazmak, bir sohbette dile getirmek ya da yeni nesle sadece sözle paylaşmak bence yetmez. Anlamalıyız her şeyden önce. 
Anlamaktan kastım en başından hem de. Bu mücadele ne için verildi? Atalarımız canından geçecek kadar nasıl savaştı? Erkeği, kadını, genci, çocuğu bu vatan için elinden ne geliyorsa nasıl mücadele etti? Bunları iyi anlamak ve bugünü öyle yorumlamak gerekiyor. Bastığımız toprağın değerini, bağımsızlığın bedelini, bugün özgürce dalgalandırdığımız bayrağımızın kıymetini iyi anlamak için sadece hatırlamak yetmez. 
Yazıyı kaleme alma sebebime gelelim. Aydın’ın tarihini biraz araştıranlar Kartepe Şehitlerini bilir. Vatan mücadelesinde katledilen ecdadımız. Köşk’e bağlı Kartepe Köyü’nde 18 Şubat 1922 gecesi yaşanan katliamda çok sayıda şehit verildi. Detaylarını okuduğunuzda nutkunuzun tutulacağı işkencelerle Şehit edilen atalarımızı anarken bir yandan da yaşadığımız topraklar uğruna canını verenleri anlayalım. Hiçbir şey yapamıyorsak araştıralım, bilgi sahibi olalım bu sayede daha sıkıca sarılırız bağımsızlığa, bayrağa, vatana. Vatan için canını feda etmiş Şehitlerimizi bir kez daha anıyorum. Aynı zamanda anlamaya çalışıyorum. 

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR