TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Antrenörler hayat kurtarabilir 

Antrenörler hayat kurtarabilir 

Spor müsabakaları, izleyicileri için keyifli geçen zamanların, heyecanın en çok yaşandığı alanlar olarak günümüzde yoğun ilgi görüyor.

Kimisi takım olarak kimisi ise bireysel olarak yapılan sporlarda heyecan üst seviyede yaşanırken birçok zamanda sağlık konusu göz ardı edilebiliyor. Hayati öneme sahip bu konunun şakası olmadığı aşikar. 

Yakın zamanda Türkiye Futbol Antrenörleri (TÜFAD) Aydın Şubesi tarafından Kazım Zeyrek Gelişim Semineri düzenlendi. Antrenörlere futbolun farklı alanlarında bilgilerin verildiği seminere haber için katılsam da sağlık konusunda paylaşılan bilgiler her şeyden daha fazla dikkati mi çekti. Aynı zamanda FIFA Resmi Futbol Doktoru da olan Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör, Futbolda Ani Ölümlerin Önlenmesinde Antrenörlerin Yeri’ sunumunu gerçekleştirdi.        

Sunumda özellikle maç esnasında yada antrenmanlarda futbolcuların yaşayabileceği ani kardiyak ölümler konusu üzerinde duran Güngör, bunun nedenleri, oluşmaması için dikkat edilecekler ve en önemlisi de ilk müdahale konusunda bilgiler verdi. Bunları dinleyip not alırken futbol sahaları geldi aklıma. Gerçekten bu bilgilere sahip kaç antrenörümüz var? Yaşanacak kas sakatlıklarında yanlış müdahale kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir ama kalple ilgili yaşanan sorunlarda her hangi bir yanlışın sonu ölümle sonuçlanabilir. 

Tam da burada takımlardaki oyuncuları emanet ettiğimiz antrenörleri belirlerken yada seçtiğimiz antrenörlere güvenirken nelere dikkat etmemiz gerektiği önümüze çıkıyor. Teknik, taktik hatta motivasyonu iyi bir şekilde vermek antrenörlüğün olmazsa olmazlarındandır ama unutulmamalı ki söz konusu olan insan sağlığı. 

İyi bir antrenörün, yaş gruplarına göre yapılacak antrenmanın planlanmasından sporcunun beslenmesine kadar bu konulara hakim olması gerekiyor. Bunun da temeli tabi ki eğitim. Yaptığı işe saygısı olan her antrenör kendini geliştirmek için adımlar atmalı. Hele ki sağlık gibi çok önemli konuda.  Kulüpler de antrenörlerini belirlerken bazı kıstaslara dikkat etmeli. Antrenörlerin eğitimleri konusunda da maddi manevi teşvik etmeli. İnşallah hiçbir sporcu bu tarz sağlık sorunu yaşamaz ve bu bilgileri uygulamaya gerek kalmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR