Arabalar hakkında hiçbir fikri olmayan ama ihtiyaç duyduğu için araç almak isteyen çok fazla insan var. Arabalar özel ilgi olmadığı sürece alım satımında dolandırıcılığa çok açık bir kulvardır. Bu yüzden araç almak isteyen vatandaşlar haliyle eş dosttan ya da profesyonel birinden yardım ister. Bu yazımda araç almak isteyenler için bir yol haritası belirlemek istedim.

Sıfır bir araba almak eskiye oranlar çok daha zor olduğu için insanlar da haliyle ikinci, üçüncü ya da daha eski araçlara meyledebiliyor. Ancak bu ikinci el pazarlarında sunulan fazla seçenek kafa karışıklığı yaratabildiği gibi dolandırıcılığa da olanak sağlayabilir. Bu yüzden ikinci el araç almak isteyenler için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ikinci el araç almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus aracın kimden alındığıdır. Öncelikle aracın bu güne kadarki ruhsat sahiplerinin sayısını öğrenerek başlayın. Bunun için en basit yol 5664 numarasına plakayı kısa mesaj olarak atabilirsiniz. Hemen ardından aracın sahip olduğu fiziki durumu kontrol edin. Almaya karar verdiğiniz ikinci el aracın kurumsal bir kimlik altında hizmet veren, yazılı ve kaşeli bir rapor halinde tüketiciye sunan ekspertiz firmalarından almak istediğiniz aracın durumunu öğrenebilirsiziniz. Bunun için ekspertiz raporunu istiyorum demeniz yeterli.

Dış görünüşten devam edersek lastik durumunu kontrol ederek incelemeye devam edebilirsiniz. Araçtan istenilen performans için lastiklerinin iyi durumda olduğundan emin olmalıyız. Lastiklerin diş derinlikleri yasal aşınma sınırı olan 1,6mm’nin altında olmamalıdır.
Dış durumdan tekrar iç duruma dönecek olursak aracın mekanik durumunu ve motorun kontrolünün yapılmış olmasına özen göstermemiz gerekir. Bu incelemeler aracın mekanik aksamının doğru çalıştığını anlamamız için önemli bir done olacaktır bizim için.

Bir diğer önemli husus ise aracın kilometresinin bilinmesidir. Araç kilometresi arabaların değerinin artmasına veya yükselmesine etki eden faktörlerden biridir. Motorun durumu ve yürür aksamlarının yıpranması buna bağlıdır.
Araçların fiyatlarına etki eden en önemli unsurlardan biri de araç hasar bilgisidir. Bu yüzden bu bilginin öğrenilmesi de sizin için faydalı olacaktır. Yine 5664 numarasına kısa mesaj atarak öğrenebilirsiniz.
İkinci el araç alımında önemli bir detay aracın resmi evrakları ve alım işlemlerinde izlenecek yollardır. Aracın MTV ve TPC borçları, yapılandırılan vergi borçları, banka veya başka kurum ya da şahıslara ait haciz durumlarına dikkat etmeliyiz. Yine bu işlemleri internet üzerinden basit yollarla halledebilirsiniz.

Son olarak alacağımız araca yönelik piyasada muadillerinin ne kadara satıldığını bilmeniz gerekir. Tabi bunu yaparken alacağınız aracın mevcut durumunu da gözden geçirmeniz gerekir. Bu işlemleri hallettikten sonra gönül rahatlığıyla ikinci el araç alabilirsiniz.