TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

ASANSÖR TAKIM 

ASANSÖR TAKIM 

Başlıkta kullandığım tabiri, genelde futbol izleyicisi çok iyi bilir. Sadece ülkemizde değil birçok farklı ülkede bu tabire uyacak takımlar bulabilirsiniz.

***

Nasıl ki apartmanlarınızda bindiğiniz asansörlerle üst katlara çıkıp alt katlara iniyorsanız, ligleri de bir bina gibi düşünebilirsiniz. Ülkemizden örnek verirsek terası en  üst lig olan bir sistemde alt liglerin de kat kat olduğunu söyleyebiliriz. 

***
Kısaca yapılan bir girişten sonra asansör takım olmanın sebeplerine ve sonuçlarına değinebiliriz. 

***
Ben bu işin en başına kötü yönetimleri koyuyorum. Bir gemiye kaptanı nasıl yön verirse yönetim kurulları da takımın seferinde limana başarıyla yanaşmasına o kadar katkı verir. Sonrasında teknik heyetler diyebiliriz. Burada ise iki yönü var. Teknik direktörün liyakata bakarak takım kurması yada kurmaması ve sezon içinde kırılma noktalarını iyi belirleyip ona göre hamleler yapması ya da yapamaması. Üçüncü bölümde ise elbette futbolcular var. Öyle ki siz ne kadar iyi yönetim gösterirseniz gösterin, ne kadar iyi taktik belirleyip bunu anlatırsanız anlatın, top oyuncunun ayağında. Oynamazsa ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir yere kadar. 

***
Tüm bunlar bir araya gelince bir takımın şampiyon olması da küme düşmesi de duruma göre değişiyor anlayacağınız. 

***
Öyle takımlar var ki her sene lig değiştiriyor. Senaryo da genelde şöyle oluyor. Bir takım şampiyonluk için kadro kuruyor. Rüzgar gibi geçen bir sezonun ardından takım üst lige yükseliyor. Şampiyonluk kutlamaları v.s. Ertesi sezon ise üst lig kalitesinde kurulamayan kadro belki ligde kalma başarısı gösteriyor ya da ligden düşüyor. Yani yaşanan her şey rüya gibi gelip geçiyor. 

***
Ertesi sezon ne mi oluyor? Hemen bir kongre yapılıyor, borçlar v.s ortaya çıkıyor. Eğer iyi bir yönetim çıkarsa aynı senaryo yaşanıyor. Çıkarsa dememin sebebi, bazen de takımlar yönetici bulamıyor. Takım için çok zorlu bir süreç başlıyor. 

***
Olan kime mi oluyor? Elbette gönül veren taraftara, peşinden giden binlerce kişiye, kulüpte emek veren personele… 

***
Bazı mantıklar değişmedikçe futbolda asansör takımlar daha çok inip çıkacak. İşin kötü yanı her zaman bir kat çıkıp bir kat inmiyorsunuz. Bazen de zemin kata kadar inen takımlar oluyor. 

***
Geri dönüş mü? İnanın ki o kadar değil. 
Bu nedenle ölçülü transferler, ölçülü hedefler her zaman iyidir. 

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR