TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Avrupa’da süreklilik şart  

Avrupa’da süreklilik şart  

Türk futboluyla ilgili köşe yazmaya kalksak sanırım onlarca sayfa tutar. Her yönüyle ele almak kolay olmasa da Türk futbolunun Avrupa kupaları serüvenini sık sık gündeme getirmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü öncelik her zaman Avrupa’da başarı olmalı. Çünkü Türkiye’yi temsil etme noktasında çok önemli. 
Geçmişte yaşanan başarıları burada tek tek yazmaya çok gerek kalmasa da UEFA Kupası ve Süper Kupa gibi Galatasaray’ın yakaladığı zaferleri anımsarız. Birçok takımımızın farklı turlarda aldığı başarıları da hatırlarız. Geçmişten güç almak hatta örnek almak güzeldir. Ama yeni hikayeler yazmak gerektiğini düşünüyorum.
UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Galatasaray, grubunu lider tamamladı. Kura çekildikten sonra Şampiyonlar Ligi ayarında denen grupta işlerin kolay olmayacağı belliydi ancak stratejinin önemini bir kez daha gördük. Sadece gruptan çıkma başarısı olarak değil. Maçlarda istenen skorun ve puanın alınması noktasında da gerçekten başarılı bir strateji uygulandı. Bu konuda Teknik Direktör Fatih Terim ve oyuncularını kutluyorum. 
Aynı gün UEFA Avrupa Ligi’nde grubunu 3’üncü tamamlayan Fenerbahçe ise yoluna Konferans Ligi’nde devam edecek. UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan çıkmasını umut etsek de yine de Avrupa’da yoluna devam etmesi ülkemiz açısından değerli. 
Kısacası bizim bu Avrupa kupalarında kalıcı olmamız gerekiyor. Sezonluk başarılarla elbette övünelim ancak yeni başarılar almak için çabalamak şart. Ülke futbolumuzun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ancak Şampiyonlar Ligi’nde bunu başarabilsek keşke. Hatta ülke puanını daha fazla yükselterek daha fazla takımımızın Avrupa kupalarında mücadele etmesini sağlasak. Ancak bu uzun vadeli bir plan olabilir. İmkansız da değil. 
Bu sene gördüğüm güzel bir konuya da değinerek yazımı noktalamak istiyorum.  Özellikle maç sonraları sosyal medya paylaşımlarında farklı takım taraftarlarının ciddi anlamda diğer takımları desteklediğini yada belli sınırlarda eleştirdiğini görebiliyorum. Saygı çerçevesinde olan bu davranışlar taraftar açısından baktığımızda ülke futbolumuz açısından değerli. Avrupa’daki takımlarımıza başarılar diliyorum. Umarım sonu final ve kupa olur.     


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR