TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

AVRUPA’DA TÜRK RÜZGARI

AVRUPA’DA TÜRK RÜZGARI

Türk futbolu olarak Avrupa’da takımlar bazında en başarılı olduğumuz dönem 2000 yılında Galatasaray’ın UEFA Kupasını kazanması ve ardından yine sarı kırmızılı takımın Süper Kupa’yı ülkemize getirmesi desem sanırım yanlış olmaz.

***
Elbette kulüplerimizin dönem dönem Avrupa kupalarında aldığı önemli galibiyetler var. Hatta gruplar sonrası oynanan karitik maçlar da hafızalarımızda yer edinmiş durumda. Geçmişi unutmadan, zamanı gelince anarak, geleceğe odaklanmak gerek.

***
Günümüze dönersek eğer Avrupa’da Türk rüzgarı esti diyebiliriz. Trabzonspor, Fenerbahçe, Medipol Başakşehir FK ve Demir Grup Sivasspor aldıkları galibiyetlerle gurur yaşattılar. Tüm takımları tebrik edelim öncelikle.

***
Ardından da ülke puanına dikkati çekmek istiyorum. Son dönemde alınan başarılı sonuçlarla ciddi anlamda puan toplandı. Ancak burada kritik nokta devamlılık bence. Yani bu sezon takımlarımız gidebildiği yere kadar gidecek ve önemli başarılar elde edecektir ancak önemli olan istikrarı sağlamak. Yani her sezon bu başarıları devam ettirmek hatta daha fazla takımla Avrupa kupalarında yer almak ilk hedef olmalı.

***
Son dönemde yapılan transferler, ligin kalitesinin artması futbol izleyicisinin beklentisini de ciddi anlamda yükseltti. Sadece ligde alınacak başarıların yanında Avrupa macerası da iyiden iyiye özlendi.

***
Neden bir kupa daha gelmesin? Sorusu yıllardır sorulurken biraz daha yaklaştığımızı düşünüyorum. Bu sezon olur ya da olmaz ama kısa zamanda bir Türk takımının yeniden Avrupa kupası mutluluğunu yaşatacağına inanıyorum.

***
Ama biraz önce de bahsettiğim gibi öncelikle kalıcı olmak, istikrar sağlamak şart. Turnuva içinde ne kadar uzun zaman kalınırsa yeni sezonlar için o kadar tecrübe kazanılıyor. Bu bir yandan da diğer takımlar için güzel bir örnek oluyor. ‘Biz neden yapmayalım’ düşüncesi bir takımın vizyonuna yerleştiğinde ilk adım atılıyor aslında.

***
Özetle artık Avrupa kupalarında söz sahibi ülke olmak çok da uzak değil. Gönül elbette Şampiyonlar Ligi’nde bu başarıları yakalamak ama bir gün neden olmasın? Umarım daha fazla Avrupa’da uzun süreler yer aldığımız ve sonunda kupa mutluluğu yaşadığımız sezonlar olur. Futbolu bu kadar seven bir ülke olarak bunu hak ettiğimizi düşünüyorum.

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR