Aydın 'Çocuk Dostu' bir kent değil!

Evet başlıktaki gibi Aydın ‘çocuk dostu’ bir kent değil…

Neden dediğinizi duyar gibiyim?

***

Dünyada sayısız çocuk, cinsiyet farketmeksizin tacize ve şiddete maruz kalıp, dilencilik sektöründe kullanılıp ve çeşitli iş kollarında güvencesiz çalıştırıp sömürülürken büyüklerin kendilerine göre inşa ettikleri şehirlerde hayata tutunma mücadelesi veriyor ve Aydın’da da durum ne yazık ki pek farklı değil!

***

Keşke çocukların gözüyle de kentlerin mimari dokusu ve yaşam alanları sil baştan düzenlenebilse ama nerede?

***

Bu temennimiz bir köşede dursun ama ben böyle düşünürken 12 yasındaki bir kız çocuğunun O’na “Sence nasıl bir Aydın’da yaşamak isterdin? Nazilli’nin eksik tarafları nelerdir? Artılar neler?” diye sorduğum soruya verdiği cevapları da size aktarmak istiyorum. Bakın neler söyledi!

***

“Atatürk’ün hiç hatırası yok. Buraya kadar gelmiş ama şehrin ya da harabeye dönen Sümerbank fabrikasında anı köşesi bile yok! Sonra parklar tertemiz olsun isterdim. Çevrenin kirli olmamasını isterdim. Binaların yapılmamasını isterdim. Ağaçların dikilmesini isterdim. Daha yemyeşil bir Aydın olsun diye niye yeterli ağaç dikilmiyor? Kent merkezi nefes alamıyor!”

***

Düşünün 12 yaşındaki bir çocuk bir çırpıda bunları söyleyip hoşnutsuzluğunu belirtiyor.

***

Çocuktan al haberi demişler. Bu noktada yarınlara bırakılacak en güzel miras olan yaşadığımız Dünya’nın yeşilden daha da griye çalan rengi de demek ki çocuk gözüyle bakıldığında da hoş bir manzara değil!

***

Literatüre göre “Çocuk dostu kent” kavramı, çocuğun gelecekte yaşadığı kentte söz sahibi olduğu, fiziksel ve sosyal gelişimini destekleyebilen özelliklere sahip olan kenttir. Kentin, fiziksel anlamda çocukların hoşlanacakları ve kendilerini güvende hissedebilecekleri alanları oluşturmayı hedeflemektedir.

***

Ancak Aydın'da belediyelerde bu yönde bir vizyon tamamı için geçerli olmak üzere ne yazık ki tam manasıyla istenilen düzeyde değil!

***

Umarız bir gün Aydın’da da ‘Çocuk Dostu Kent’ tabiri sözde değil özde bir şekilde hayata geçirilebilir.

***

DİĞER YAZILARI