Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri ve akıllı sulama sistemleri bilindiği üzere en son kırsal kalkınma destekleri kapsamına alındı.

***

Yanı başımızdaki Denizli'nin Buldan ilçesinde örneğin çiftçiler sulamalarında kullandıkları enerjiyi güneşten elde ediyor ancak Aydın’da halen bu yönde ciddi bir atılım ne yazık ki söz konusu değil!..

***

Tarımda Türkiye ölçeğinde hatrı sayılır bir konumda olan Aydın’da, açıkçası elektriğin uzak kaldığı ovalarda tarımda sulama sistemlerine yönelik güneş panelleri kurulması konusunda bence bir an önce ortak akıl işletilmeli ve bu kapsamda Ziraat Odaları da bunun teşvik edilmesi noktasında öncü rol üstlenmelidir.

***

Tebliğ kapsamında yapılacak başvurular halihazırda geride kaldı ancak şu da var;
Suyun geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle tasarruflu kullanılması konusunda hassas olan ve yavaş yavaş damlama sulama sistemine kendi imkanlarıyla geçmeye başlayan bazı çiftçilerimiz, halihazırda küresel ölçekteki krizden kaynaklı enerji maliyetindeki artışın, tarımsal üretimi sekteye uğratacak bir noktaya geldiğinin de bir an önce farkına varıp harekete geçmelidir.

***

En son tebliğe göre, GES’in maliyetinin yüzde 40’ını devlet ödeyecek. Geri kalan miktar için uzun vadeli düşük faizli krediler sağlanacak. Çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için kredilerin üst sınırları da yükseltilecek.

***

Aydınlı çiftçilerimiz için bu sezon öncesinde ne yazık ki bu konuda esaslı girişimler gözlenmese de şimdiden bu panellerin kurulumu konusunda önümüzdeki yıl için teşvikten yararlanmak adına geç kalınmamalıdır!

***

Tarımda kullanılan sulama sistemi maliyetlerine karşı Güneş enerjisinden yararlanma konusunda da Ziraat Odaları ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çiftçilerimizi doğru ve etkin şekilde bilinçlendirmelidir!

***

Organik tarımda Türkiye birincisi olan Aydınlı çiftçilerimizin açıkçası sulamada kendi elektriğini kullanma konusunda geride kalmasını inanın anlamak mümkün değil!

***

Elektriğin olmadığı ovalarımızda güneş enerjisi panelleri sayesinde dışarıdan jeneratörle elektrik ihtiyacını karşılamaya gerek duymadan sulama yapılması için de bu sistemlerin yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor!

***

Umarız önümüzdeki sezon bunu ıskalamayız!

***

DİĞER YAZILARI