TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

AYDIN’DA KİRALIK EV SORUNU 

AYDIN’DA KİRALIK EV SORUNU 

Son dönemde belki ülke genelinde vardır ancak Aydın’da ciddi bir kiralık ev sorunu yaşandığını belirtenlerin çevremde sayısı arttı. Sorun aslında sadece yeterli ev olmaması değil anladığım kadarıyla. Bir çok kişi fahiş fiyatlardan şikayetçi.

***
Yakın çevremde aylardır ev arayan ve istediği evi bir türlü bulamayan kişilerle ne zaman konuşsak bir ev kiralamanın maliyetine değiniyor. Aslında ortalama kira fiyatı olarak 2 bin 500 lirayı baz alsak. Bir düşünün.

***

Bir eve henüz girerken bir kira bedeli ödeniyor. Eğer emlakçıdan bulmuşsanız (ki zaten ev sahibinden kiralık ev bulmak büyük şans) bir bu kadar da emlakçıya veriyorsunuz. (Sonuçta herkes işini yaparak para kazanacak) Ayrıca evlerin birçoğunda kira oranında depozito alınıyor. Toplamda 7 bin 500 lira bir maliyet çıktı bile. 

***
Dahası eve girdiğinizde doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri v.s için harcayacağınız paralar da var. Kısacası iyimser bir hesapla yaklaşık 8 bin 500 ile 9 bin lira arasında bir gider oluyor sanırım. 

***
Bu arada 2 bin 500 lira kiralık evler öyle lüks yerler değil. Hani bu rakam 3 bine falan çıkınca toplam maliyet de 10 bin liranın üzerine çıkacaktır muhtemelen.

***
Peki ya daha yeni evlenmiş, takısıydı, salonuydu v.b bir ton borcun altına girmiş insanların bir anda bu kadar parayı vermesi kolay mı? Elbette değil. 

***
Ancak gözlemlediğim kadarıyla artık ev bulamamaktan yakınan bir çok arkadaş tüm imkanlarını zorlayıp başımızı sokacağımız bir yuvamız olsun mantığıyla hareket ediyor. 

***
Çıkan kiracılar ve kiralık ev arayanların olduğu ortamda illaki ev bulunabiliyor. Ama ısıtmasından bina kalitesine, eşyalı ya da eşyasız olmasından masrafına kadar birçok konu kiracıları düşündürüyor. 

***
Yaz döneminde artan talebe kimi zaman kiralık ev sayısı yetmediği için bu dönemde ev bulamayanların sayısı da artabiliyor.  

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR