TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BAL’da sezon sona erdi

BAL’da sezon sona erdi

Pandemide profesyonel futbol bir şekilde devam etse de maalesef amatör futbolda uzun süre maç oynanmadı. Bu konuda yönetimlerin, futbolcuların ve taraftarların uzun süredir merakla beklediği Bölgesel Amatör Lig (BAL) bu sezon pandemi dolayısıyla farklı bir formatta oynandı. Birçok takımın lige girmediği sezonda takımlar kısa sürede büyük heyecan yaşadı. Tüm Türkiye’de maçlar oynansa da biz gözümüzü şehrimizin takımlarına çevirelim. Kuşadasıspor ile Eşin Grup Sökespor, Afyonkarahisar ekipleri Bolvadin Belediyespor ve İscehisarspor ile birlikte 2. Bölge 8. Grup’ta yer aldı. 

Genel bilgileri bir kenara bırakırsak grupta gerçekten kıyasıya bir mücadele yaşandı. Burada kısıtlı şartlara rağmen kadro kuran ve elini taşın altına koyarak lige katılan kulüp yönetimlerini tebrik etmek lazım. Kısa sürede takımı toplayıp, yeni bir düzende oynanan lige adapte edip sezona başlatan teknik ekipler de bir tebriği hak ediyor. Ancak bu sürecin başından beri çok büyük sıkıntılar yaşayan futbolculara ayrı bir parantez açmak gerek. 

Öyle bir süreç ki. 2020 yılında sezon tamamlanmak üzereyken bir anda ligler durdu. Bir çok oyuncu belki yeni sezon için transfer görüşmelerini yapmıştı. Yani hayatını şekillendirmek için her sezon olduğu gibi adım atan futbolcular nerdeyse 1,5 sene top koşturmadı. İşinizin bir anda elinizden gittiğini ve sonu belli olmayan bir sürece girdiğinizi düşünsenize. Bir çok oyuncu futbolu bıraktı bu süreçte. Kolay değil elbette. Ama koronavirüs tedbirleri kapsamında bir takım önlemler de alınmak zorundaydı. 

Kötü günlerin ardından sahaya çıkan futbolcular gerçekten kolay bir mücadele sergilemedi. Evet antrenman yapmak önemli ancak psikolojik olarak uzun bir aranın ardından resmi maçlara çıkmak kolay değil. Hele bir de beklentinin yüksek olduğu bir camiada forma giyiyorsanız. Bu zorluğu bence ikiye katlıyor. Ayrıca futbolcuların BAL’da çok da alışık olmadığı bir format uygulandı. Örneğin Aydın ekiplerinin yer aldığı grupta takımlar 6 maç oynadı ve sezonu tamamladı.  

Kısa süren grup maçlarında Kuşadasıspor son hafta kazanarak lider oldu ve çeyrek finallere yükseldi. Aydın’ı 3. Lig’de temsil edecek bir takımın olması gerçekten önemli. Umarım bu hedefe ulaşırlar. Bu şartlarda böyle bir başarıya imza atan kulübü kutluyorum. Eşin Grup Sökespor’u da mücadelesinden dolayı tebrik ediyorum. Daha önde de belirttiğin gibi gerçekten kolay olmayan bir sezonda lige katılmak ve bu mücadeleyi göstermek bile takımlar için önemli. 

Son olarak taraftara değinmek istiyorum. Tribünlerden uzak geçen bir sezonda onlar da takımlarına hasret kaldı bir yerde. Stat çevrelerinden takımlarını destekleyen taraftarlar da gözünü yeni sezona çevirdi. Onlarsız maçların pek tadı yok açıkçası. Özetle pandemi şartlarında bir BAL sezonu izledik. İyisiyle kötüsüyle tamamlandı. Eski sezonlardaki coşkuyu umarım yeni sezonda yaşarız. Bir an önce bu pandemiden kurtulur ve tribünleri doldururuz. Futbol taraftarıyla güzel. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR