TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BAŞKA BRANŞLAR YOK MU?

BAŞKA BRANŞLAR YOK MU?

Ülkemizde en popüler spor hangisi diye sorsak bir çoğumuzun cevabı elbette futbol olur. Dünya genelinde de durumun çok farklı olmadığını düşünüyorum (Bazı ülkeler hariç). Futbol oyun yapısıyla, takım halinde oynanması ve heyecanıyla tribünlerdeki popülerliğini korumaya devam edecektir mutlaka ancak biraz gözümüzü farklı branşlara da çevirmemiz gerekmez mi?
Her branşta alınan başarılar önemli. Hele ki Avrupa kupalarında alınan başarı hangi takımdan olursa olsun sahiplenmemiz gereken başarılardır. Ancak farkındaysanız bireysel sporlarda çok önemli dereceler elde eden sporcularımız olmasına rağmen gözümüz hep futbolu görmek istiyor gibi. ‘İlgi meselesi’ dediğinizi duyar gibiyim. Bu elbette böyle ama Türk bayrağını yurt dışında dalgalandıran her branş ve her sporcu değerlidir. 
Güreşten karateye, halterden atletizme, yüzmeden voleybola kadar daha sayabileceğimiz bir çok branşta yakalanan başarılar ortada. Ama biz yine de sadece tek branş açısıyla bakmaya devam edersek yeni neslin de diğer branşlara ilgisinin azalmasına sebep olabiliriz. Örneğin bir çocuğu futbol maçlarına da götürelim ama bir başka hafta sonu salon sporlarından farklı bir branşı tanımasını sağlayalım. Ya da takım oyununun sadece futboldan ibaret olmadığını voleybol, hentbol ya da basketbol gibi farklı alanlar da ekip ruhuyla bir takımda forma giyebileceğini bilmesini sağlayalım. 
Yeteneği ya da ilgisi futbola yöneliyorsa buna engel olmak değil anlatmak istediğim. Ama tek bir branşa yönlendirmeden geniş bir yelpaze sunarsak seçme şansını artırmış oluruz.    


DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR