TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BAYRAMI SOSYAL MEDYADA YAŞAYANLAR

BAYRAMI SOSYAL MEDYADA YAŞAYANLAR

İslam alemi için önemli çok olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. İmkanı olanlar bütçesi ölçüsünde kurban kesecekler. En güzeli de hem dini görevlerini yapacaklar hem de ihtiyaç sahiplerine pay vererek gönüllerini alacaklar. Millet olarak birlik ve beraberliğin en güzel zamanlarını yaşadığımız bayramın heyecanı olacak kısacası. Buraya kadar her şey çok güzel. 

***
Ancak ben çocukluğumun bayramlarını özlemedim desem yalan olur. Hani şu ibadetin sadece inancımız için yapıldığı, yapılan yardımın gizli tutulduğu, gösterişe kaçmayan, samimi bayramlardan söz ediyorum. Bu bayramları özlememin en önemli sebebi son dönemde bayramların gösterişten öteye geçmemiş olması. 

***

Dini inancımıza göre kestiğimiz kurbanların sosyal medyada paylaşılmasını mesela hiçbir zaman anlayamıyorum. Neredeyse kesim aşamasına kadar yapılan paylaşımlar, et yığınları, kan revan… Kurban Bayramı inancımıza göre, İslami usullerle hayvanların kurban edilmesi, ihtiyaç sahiplerine et ulaştırılması ve paylaşmanın güzelliği gibi birçok konudan ibaret. Buraya kadar sorun yok ama sonrasında bu yaptıklarınızı herkese gösterme çabası, ‘bakın biz ne kadar büyük hayvan kestik’ övünmeleri. 

***

Sizin yaptığınız ibadeti, inancımıza göre zaten Allah görecektir. Sizin insanların gözü önünde bir şeyleri yapmanıza gerek yok kısacası.

***
Ama doğru ya o kadar para harcamışsınız gösteriş yapmadan olur mu(!) 
Olur kardeşim. Bal gibi de olur. İnancınız için bir şey yaparken bunu kalbinizden geçenle yapmak size bir şey kaybettirmez merak etmeyin. 

***
Allah şimdiden keseceğiniz kurbanlarınızı kabul etsin. Umarım ihtiyaç sahiplerinin de nasibini aldığı güzel bir bayram geçiririz. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR