Geçmiş dönemlerde yani henüz tıp biliminin bu kadar gelişmediği dönemlerde bitkiler ve ondan elde edilen doğal ürünler her türlü rahatsızlık için kullanılıyordu. Günümüzde alternatif tıp olarak geçen bu yöntem hala çok etkin bir şekilde kullanılmakta ve yeni yeni bilimsel araştırmalarla desteklenmekte. Bugün siz değerli okurlara geleneksel tıbbın en önemli ürünlerinden biri olan kantaron otu ve faydalarında bahsedeceğim.
Genellikle yağı çıkarılıp tüketilen kantaron otunun tüketimi oldukça önemli. Alternatif tıbbın vazgeçilmezi olan kantaron otu pek fazla duyulmasa da çok önemli bitkiler arasında yer alıyor. Öncelikle bu otun ne olduğunu açıklayalım.

Kantaron çiçeği özellikle Avrupa ülkelerinde bulunan bir çiçektir. Farklı isimlere de sahip olan kantaron otu içerisinde sakinleştirici maddeler bulunur. İçerdiği bu maddelerden dolayı Avrupa'da ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Kantaron bitkisinin aslında köklü bir tarihi bulunmakta. Kantaron bitkisi toplandıktan sonra zeytinyağına batırılarak güneş ışığında bekletilir. Daha sonra zeytinyağı çiçeğin salgıladığı yağ ile birlikte koyu bir kırmızı renge dönüşür. Bunlar dışında sarıçiçekleri de güneşte kurutulur ve kaynatılarak çayı yapılır. Genellikle yatalak hastaların vücutlarındaki yaralar için kullanılan yağ içerdiği bileşenlerle cildin yenilenmesini sağlıyor.


Yapılan araştırmalara göre, kantaron çiçeğinin çocukluk döneminde kullanılması hafızaya iyi geliyor. Bilinen diğer faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz;
Bu ot kronik uyku problemlerinin tedavisinde kullanılır. Bu nedenle kişinin melatonin hormonunu arttırarak kişiye rahat bir uyku sağlar.
Cilt sağlığına oldukça yararı bulunur ve kırışıklığı önleyerek cildin daha canlı görünmesini sağlar. Krem olarak ağrıyı dindirmede kullanılır ve romatizma hastalıklarında oluşan ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Bu bitki güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle ödem attırmaya yardımcı olur. Gut hastalığında oldukça etkili olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır.
İnsan vücudundaki tüm zararlı bakterileri öldürür. Böylece iltihaplanmayı engeller. Bunun gibi daha birçok faydasını sayabileceğimiz bu mucizevi bitkinin tabi ki doktor tavsiyesi olmadan yani gerekli alerjik testler uygulanmadan kullanılmaması en doğru tercih olacaktır.